ATMOSFERA KAISTA: ŽADA ĮTRAUKTI VISUS DIRBANČIUOSIUS

ATMOSFERA KAISTA: ŽADA ĮTRAUKTI VISUS DIRBANČIUOSIUS

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sprendimas teisės aktų duomenų bazėje registruoti naujojo Darbo kodekso ir viso socialinio modelio projektą papiktino profesines sąjungas.

Šiuo metu naujasis Darbo kodekso projektas Trišalėje taryboje, kurią sudaro darbuotojų, darbdavių ir Vyriausybės atstovai, dar nėra baigtas svarstyti. Artimiausias posėdis numatytas gegužės 26 d.

„Tokį ministerijos ėjimą planuojame skųsti tarptautinėms organizacijoms: Tarptautinei darbo organizacijai, Europos Komisijos institucijoms, nes tai yra socialinio dialogo principų pažeidimas. Taip pat šiandien tariamės, kokių akcijų imsimės“,- DELFI sakė Trišalei tarybai pirmininkaujanti Maistininkų profesinės sąjungos vadovė Gražina Gruzdienė.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas mano, kad tokiu sprendimu norima paspausti profsąjungas ir Trišalę tarybą.

„Man atrodo, kad vykdomas premjero užsakymas kuo greičiau gauti išvadas. Dažniausiai, jeigu teisės aktas yra didesnis, derinimui skiriama ne mažiau nei 15 darbo dienų, o šitam projektui skiriama 5 darbo dienos. Taigi taikoma ypatingos skubos tvarka”, – DELFI pabrėžė jis.Profesinės sąjungos trečiadienį kreipėsi į Vyriausybę, Prezidentūrą, kad būtų sustabdytas šio teisės akto derinimas, nes manoma, kad jis pažeidžia teisės aktų nuostatas ir prie derinimo turėtų būti grįžta po Trišalės tarybos sprendimo.

„Taip pat yra priimtas sprendimas kreiptis į Lietuvos dirbančiuosius ir rinkti parašus dėl siūlomo priimti teisės akto projekto. (..) Aš tai vakar jau sakiau ministrei, kad jeigu šis projektas atsidurs Vyriausybėje, mes neatmetame galimybės, kad tą dieną, kai vyks svarstymai, pasveikinti premjerą piketais, o vėliau neatmetame galimybės ir dėl didesnių protestų”, – teigė A. Černiauskas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės patarėjas ryšiams su visuomene Arūnas Malinovskis tvirtina, kad Trišalė taryba yra patariamoji institucija, o dabartinis projektų įregistravimas derinti nėra socialinių partnerių eliminavimas.

„Noriu pabrėžti, kad šiuo registravimu norima gauti kitų institucijų nuomonę, teisės aktai tik pradeda derinimo procedūrą. Šie teisės aktų projektai nepatenka tiesiai į Vyriausybės posėdžius,jie registruoti tam, kad būtų gautos institucijų derinimo pastabos. (…) Trišalė taryba per du mėnesius galutinai nesutarė dėl Darbo kodekso, taigi darbas vyksta lygiagrečiai. Niekas neeliminuoja Trišalės tarybos iš šios diskusijos“, – DELFI komentavo jis.

Ministerijos pateiktame Darbo kodekso projekte siūloma visiems atleidžiamiems darbuotojams mokėti vienodą dviejų mėnesių išeitinę išmoką, o dirbusiems trumpiau nei vienerius metus – dviejų savaičių atlyginimo išmoką. Šiuo metu, priklausomai nuo stažo, ji gali sudaryti 1-6 mėnesių atlyginimą.

Trišalei tarybai priklausančios profsąjungos nepritaria planams mažinti išeitinę išmoką.

Taip pat ministerija siūlo nuo dviejų mėnesių iki vieno sutrumpinti įspėjimo terminą prieš atleidžiant darbuotoją, dirbusiems trumpiau nei metus šis terminas būtų dvi savaitės, Šiam pakeitimui Trišalė taryba pritarė.

Joje taip pat buvo nuspręsta, kad trijų mėnesių įspėjimo terminas būtų numatytas priešpensinio amžiaus žmonės, auginantiems vaikus iki 14 metų ir neįgaliesiems.

 

Visą straipsnį skaitykite šia saityno prieiga:

http://www.delfi.lt/verslas/verslas/atmosfera-kaista-zada-itraukti-visus-dirbancius.d?id=68017484#ixzz3agubvsQW

 

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė

DELFI

Komentarai išjungti.