Atnaujinta kolektyvinė socialinių paslaugų srities darbuotojų sutartis

Atnaujinta kolektyvinė socialinių paslaugų srities darbuotojų sutartis

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis kartu su penkiomis socialinių paslaugų srities darbuotojų profesinėmis sąjungomis ketvirtadienį pasirašė atnaujintą kolektyvinę sutartį. Pagal ją kitąmet šiek tiek paaugs mažiausiai uždirbančių profesinėms sąjungoms priklausančių socialinių paslaugų srities darbuotojų atlyginimai, jiems taip pat užtikrinamos papildomos atostogos, trumpesnis darbo laikas bei geresnės sąlygos vaikus auginantiems darbuotojams.

Kolektyvinę sutartį iš profesinių sąjungų pusės pasirašė Lietuvos socialinių įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos socialines paslaugas teikiančių darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos socialinių darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas“, Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga ir Lietuvos visuomeninių paslaugų profsąjungų federacija.

Šios profesinės sąjungos vienija 2,2 tūkst. socialinių paslaugų srities darbuotojų 57-iose įstaigose, jiems ir bus taikomos palankesnės darbo sąlygos.

Nors šios garantijos galios tik tiems darbuotojams, kurie prie profesinių sąjungų prisijungė iki kolektyvinės sutarties pasirašymo, tikimasi, kad tai paskatins daugelį socialinių paslaugų srities darbuotojų apsvarstyti galimybę tapti profesinių sąjungų nariais ateityje. Profesinėms sąjungoms stiprėjant, sutvirtėtų ir socialinis dialogas, darbuotojai būtų geriau atstovaujami.

„Socialinių paslaugų srities darbuotojai dirba su pažeidžiamais žmonėmis, jų darbo pobūdis reikalauja didžiulio įsiklausymo ir atjautos. Paprastai sakoma, kad darbas su sudėtingose situacijose atsidūrusiais žmonėmis kelia didžiausią perdegimo riziką, todėl šiais metais derėdamiesi dėl atnaujintos kolektyvinės sutarties nuostatų nemažą dėmesį skyrėme papildomam darbuotojų poilsiui ir galimybei derinti šeimą bei darbą. Kviečiu socialinių paslaugų srities darbuotojus aktyviai jungtis prie profesinių sąjungų, naudotis papildomais socialinio dialogo pliusais bei atstovauti savo interesams“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Papildomos atostogos ir trumpesnis darbo laikas

PAPILDOMOS ATOSTOGOS. Socialinių paslaugų srities darbuotojai, priklausantys profesinėms sąjungoms, per metus galės pasinaudoti 2 papildomomis apmokamomis kasmetinių atostogų dienomis, jeigu socialinių paslaugų įstaigoje išdirbo bent 5 metus.

Papildomos atostogų dienos bus suteikiamos netgi tais atvejais, kai darbuotojui ir taip priklauso ilgesnės kasmetinės atostogos dėl profesinės specifikos arba kai darbuotojas turi negalią ar yra vienišas darbuotojas ir augina vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų.

Papildomos 2 atostogų dienos turi būti išnaudotos per metus nuo sutarties pasirašymo ir negali būti kaupiamos.

MAMADIENIAI, TĖVADIENIAI. Pagal Darbo kodeksą darbuotojai įprastai gali pasinaudoti vienu mamadieniu ir vienu tėvadieniu per mėnesį, jeigu augina du vaikus iki 12 metų arba vieną neįgalų vaiką iki 18 metų, o du mamadieniai ir du tėvadieniai skiriami, jei auginami trys ir daugiau vaikų iki 12 metų. 

Pagal socialinių paslaugų srities darbuotojų kolektyvinę sutartį, po vieną mamadienį ir vieną tėvadienį per mėnesį galės būti skiriama net tiems darbuotojams, kurie augina vieną vaiką iki 12 metų. Arba jie galės rinktis sutrumpinti savo darbo laiką 2 valandomis per savaitę.

Reikia žinoti, kad mamadieniai ir tėvadieniai nesikaupia, jie turi būti išnaudojami per mėnesį. Už šias papildomas poilsio dienas mokamas vidutinis darbuotojo darbo užmokestis.

TRUMPESNIS DARBAS. Be jau išvardintų pliusų, profesinių sąjungų nariai nuo sutarties pasirašymo įgijo galimybę švenčių išvakarėse dirbti 1 valanda trumpiau nei kiti darbuotojai. Kadangi įprastai pagal Darbo kodeksą šventinių dienų išvakarėse ir taip dirbama 1 valanda trumpiau, tai reiškia, kad socialinių paslaugų srities darbuotojai, kuriems ši sutartis bus taikoma, prieš šventes galės dirbti net 2 valandomis trumpiau.

Be to, socialinių paslaugų srities darbuotojai išsiderėjo 1 valanda trumpesnę darbo dieną kiekvieną trečiadienį. Tiesa, trumpesnis darbo laikas įmanomas tik tais atvejais, kai darbuotojas būna atlikęs visas tos dienos užduotis.

Didesni koeficientai

Pagal pasirašytą sutartį, profesinėms sąjungoms priklausantiems socialinių paslaugų srities darbuotojams nuo kitų metų turėtų padidėti minimalieji pareiginės algos koeficientai. A lygio pareigybių atstovams bus taikomas koeficientas, lygus 6,3, B lygio – iki 5,8, C lygio – iki 5,05.

Kitais metais bazinis pareiginės algos dydis, kuris dauginamas iš koeficiento, turėtų siekti 177 eurus.

Šie koeficientai turės įtakos mažiausiai uždirbančių darbuotojų darbo užmokesčiams.

Darbuotojų pareiginės algos pastovioji dalis didinama, kai didėja minimalieji pareiginės algos koeficientai arba kai šalyje ūgteli minimali mėnesio alga.

Kuomet didėja ir minimalieji pareiginės algos koeficientai, ir minimali mėnesio alga, darbuotojų pareiginės algos pastovioji dalis didinama pagal darbuotojui palankesnį variantą.

Minimalus mėnesio atlygis kitais metais turėtų didėti nuo 607 iki 642 eurų „ant popieriaus“.

Socialinių paslaugų srities darbuotojų minimalių pareiginės algos koeficientų didinimui kitais metais numatyta papildomai skirti 1 mln. eurų. Taip pat sutarta, kad lėšos atlyginimų didinimui bus skiriamos iš savivaldybių nepanaudotų piniginės socialinės paramos pinigų.

Šalia visų aptartų sutarties sąlygų, įtraukta ir nuostata, kad darbdavys turi informuoti profesinę sąjungą apie atlyginimų, priemokų ir kitų išmokų tvarkų pasikeitimus įstaigoje ne vėliau nei prieš 5 darbo dienas iki pasikeitimų įsigaliojimo. Į kasmetinės veiklos vertinimą darbuotojai galės pasikviesti profesinės sąjungos atstovą, o profesinių sąjungų pirmininkai esant neplanuotiems skubiems susitikimams profesinių sąjungų klausimais galės išvykti darbo metu, bet turės informuoti savo vadovą ne vėliau nei prieš dieną.

Paprastai profesinių sąjungų pirmininkams 10 proc. jų darbo laiko per mėnesį leidžiama skirti profesinių sąjungų klausimams. Skubiems susitikimams panaudotas laikas pateks į šią 10 proc. ribą, bet per dieną negalėtų viršyti 4 valandų.

Ministerijos turimais duomenimis, šalyje dirba apie 12 tūkst. socialinių paslaugų srities darbuotojų: iš jų – maždaug 4 tūkst. yra socialiniai darbuotojai, kiti dirba socialinių darbuotojų padėjėjais, lankomosios priežiūros darbuotojais ir asmeniniais asistentais.

Vidutinis socialinių paslaugų srities darbuotojo atlyginimas Lietuvoje siekia apie 1210 eurų „ant popieriaus“ arba apie 782 eurus „į rankas“.

Komentarai išjungti.