
Europos kolektyvinių derybų vasario mėnesio naujienos
Vokietija: Savivaldybių ligoninių gydytojai užsitikrino 8 proc. didesnį darbo užmokestį
Portugalija: Koimbros savivaldybės transporto darbuotojų streikas
Airija: Neįgaliųjų slaugos darbuotojams atsisakyta padidinti darbo užmokestį
Prancūzija: Ardėnuose streikuoja ugniagesiai dėl darbuotojų trūkumo
Latvija: Profesinės sąjungos ragina įvesti 38 valandų darbo savaitę
Bulgarija: Nacionaliniame statistikos institute pasirašytas naujas susitarimas
Belgija: Kovo 31 d. planuojamas visuotinis streikas
Jungtinė Karalystė: TUC įspėja dėl plačiai paplitusių nulinio darbo valandų skaičiaus sutarčių
Turkija: Sveikatos priežiūros darbuotojų akcijos dėl darbo užmokesčio ir sąlygų
Norvegija: Asmeniniai asistentai pasiekė pergalę ginče dėl darbo užmokesčio
Švedija: Susitarta dėl naujų kasdienio poilsio taisyklių privatiems sveikatos priežiūros darbuotojams
Graikija: Visuotinis sveikatos priežiūros darbuotojų streikas
Vokietija
Savivaldybių ligoninių gydytojai užsitikrino 8 proc. didesnį darbo užmokestį
Po daugiau nei šešis mėnesius trukusių derybų Marburger Bund kolektyvinių derybų komisija patvirtino naują susitarimą su Savivaldybių darbdavių asociacija (VKA) ir taip oficialiai užbaigė savivaldybių ligoninių gydytojų kolektyvinį ginčą. Pasiekus susitarimą, profesinė sąjunga atšaukė vasario viduryje planuotą streiką.
Susitarime numatyta, kad per visą sutarties galiojimo laikotarpį darbo užmokestis bus padidintas 8 procentais: 4 procentais atgaline data nuo 2024 m. liepos 1 d., po to 2 procentais 2025 m. rugpjūčio mėn. ir 2026 m. birželio mėn. Taip pat didės mokesčiai už budėjimą pagal iškvietimus, priedai už skubios pagalbos tarnybų dislokavimą ir su išmokomis vaikams susijusios darbo užmokesčio dalys.
Daugiausia dėmesio buvo skiriama darbo sąlygų gerinimui, ypač pamaininio darbo ir pamaininio darbo reglamentavimui. Nors nepavyko visiškai pertvarkyti sistemos, bus suvienodintos išmokos už darbą pamainomis ir padidintos iki 315 eurų per mėnesį, o ankstesni papildomų atostogų ir apmokėjimo už darbą pamainomis apribojimai bus panaikinti. Profesinė sąjunga taip pat išsikovojo geresnį darbo užmokestį už darbą naktį ir šeštadienį, taip pat privalomas budėjimo grafikų gaires.
Portugalija
Koimbros savivaldybės transporto darbuotojų streikas
Koimbros savivaldybės miesto transporto tarnybos (SMTUC) darbuotojai pradėjo streiką, reikalaudami didesnio darbo užmokesčio ir vairuotojų bei mechanikų profesinės karjeros pripažinimo. Profesinės sąjungos STAL organizuota protesto akcija prasidėjo vasario 10 d., joje dalyvavo daugiau kaip 97 proc. dalyvių, o artimiausiais mėnesiais ji dar labiau plėsis.
Pagrindinė problema – vairuotojų ir mechanikų, kurie šiuo metu priskiriami operatyvinių darbuotojų padėjėjų kategorijai, karjeros galimybių nebuvimas. Darbuotojai reikalauja teisingo jų vaidmenų pripažinimo, priedo už pavojingą ir sveikatai kenksmingą darbą, geresnių darbo sąlygų, teisės į visas atostogas ir bendro darbo užmokesčio padidinimo bent 15 proc.
Šis streikas yra platesnės kovos prieš ilgalaikį darbuotojų teisių mažinimą viešojo transporto paslaugų sektoriuje dalis. Įstatymu Nr. 12-A/2008 buvo panaikinta struktūrinė karjeros sistema viešajame sektoriuje, todėl daugelis savivaldybių transporto sektoriaus darbuotojų neturi tinkamo pareigų klasifikavimo ir tobulėjimo galimybių. Vasario 11 d. streikuojantys Koimbros, Barreiro ir Portalegrės darbuotojai susirinko prie oficialios ministro pirmininko rezidencijos Lisabonoje, kad pareikalautų imtis veiksmų šiuo klausimu.
Darbuotojai tvirtina, kad jų kova susijusi ne tik su geresnėmis sąlygomis jiems patiems, bet ir su gerai veikiančios, saugios ir patikimos viešojo transporto sistemos užtikrinimu visiems.
Airija
Neįgaliųjų slaugos darbuotojams atsisakyta padidinti darbo užmokestį
Airijos neįgaliųjų priežiūros darbuotojams trūksta darbo užmokesčio po to, kai valstybės finansuojamų neįgaliųjų paslaugų teikėjai netaikė naujausio nacionalinio minimalaus darbo užmokesčio padidinimo naktinėms pamainoms. SIPTU pasmerkė šią situaciją, dėl kurios, kai kuriems darbuotojams 2024 metams buvo nepridėta daugiau nei 600 eurų darbo užmokesčio.
Naktinio budėjimo pamainos reikalauja, kad darbuotojai liktų darbo vietoje per visą naktį ir prireikus suteiktų būtinąją priežiūrą. Dar 2014 m. Darbo teismo sprendimu nustatyta, kad šios pamainos yra darbo laikas ir už jas turi būti mokamas bent minimalus nacionalinis darbo užmokestis. Nors Sveikatos priežiūros tarnybos vykdomoji įstaiga (HSE) skiria finansavimą savanoriškoms neįgaliųjų paslaugas teikiančioms įstaigoms, kad būtų laikomasi šio sprendimo, kelios įstaigos netaikė 2024 ir 2025 m. darbo užmokesčio padidinimo, teigdamos, kad yra neskirta tam reikiamo finansavimo.
SIPTU įspėja, kad dėl tokio delsimo finansiškai sunkiai verčiasi neįgaliųjų slaugytojų padėjėjai, kurių bazinis darbo užmokestis ir taip yra mažas. Papildomos išmokos už naktines pamainas ir nesocialines valandas yra esminė jų pajamų dalis. Profesinė sąjunga raštu kreipėsi į HSE, prašydama paaiškinti finansavimo klausimą, ir ragina darbdavius nedelsiant įgyvendinti padidintas ir atgaline data mokamas išmokas.
Prancūzija
Ugniagesiai streikuoja dėl darbuotojų trūkumo Ardėnuose
Praėjus savaitei po pirmojo protesto, Ardėnų ugniagesiai gelbėtojai, kuriuos sutelkė CGT profesinė sąjunga, suintensyvino streiką dėl darbuotojų trūkumo. Nors pirmadienį įvyko susitikimas su vadovybe, profesinė sąjunga pranešė, kad nebuvo pasiekta jokios pažangos dėl numatytos veiklos taisyklių, nurodydama, kad nepakanka pasiūlymų, kaip spręsti darbuotojų trūkumo problemą.
Nors buvo paskelbta apie naujų darbuotojų priėmimą, CGT profsąjunga aiškina, kad dėl jų nepadidės bendras ugniagesių tarnybos darbuotojų skaičius ar biudžetas. Vietoj to, jie tik išlaikys esamą darbuotojų skaičių, nespręsdami trūkumo problemos, prieš kurį protestuoja profesinė sąjunga. Ši situacija atspindi platesnę personalo trūkumo problemą šiame sektoriuje.
Ugniagesiai įspėja, kad darbuotojų skaičius tebėra mažesnis nei 2020 m. veiklos nuostatuose numatytas minimumas, o tai neatsižvelgia į per pastaruosius penkerius metus išaugusį skubios pagalbos iškvietimų skaičių. Be to, per pastarąjį dešimtmetį Charleville Mézières mieste sumažėjo savanorių ugniagesių skaičius – 44 %, o Sedane – 32 %.
Latvija
Profesinės sąjungos ragina nustatyti 38 valandų darbo savaitę
Latvijos laisvųjų profesinių sąjungų konfederacija (LBAS) pasisako už standartinės darbo savaitės sutrumpinimą nuo 40 iki 38 valandų, nemažinant darbo užmokesčio. Šis pasiūlymas pateiktas po diskusijų dėl Latvijos darbo įstatymo modernizavimo, kuriose šiuo metu daugiausia dėmesio skiriama tam, kad būtų sudarytos sąlygos keturių dienų darbo savaitei, išlaikant 40 valandų darbo savaitę. LBAS teigia, kad darbo dienų reorganizavimas neišsprendžia esamo poreikio mažinti bendrą darbo valandų skaičių, atsižvelgiant į darbuotojų sveikatą, našumą ir darbo bei asmeninio gyvenimo balansą.
Trumpesnės darbo savaitės siekis atitinka platesnes Europos tendencijas. Ispanija planuoja įvesti 37,5 valandų darbo savaitę, Islandija daugumai darbuotojų nustatė 36 valandų darbo savaitę, o Portugalijoje bandomoji keturių dienų darbo savaitė davė teigiamų rezultatų produktyvumo ir pasitenkinimo srityje. Panašūs bandymai Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje taip pat rodo, kad jie duoda naudos, tačiau nepakenkia įmonių veiklai.
LBAS išreiškė susirūpinimą, kad siūlomos Darbo įstatymo pataisos, kurioms pritaria darbdavių organizacijos ir kelios ministerijos, gali susilpninti darbuotojų teises. Pakeitimai apima galimą apmokėjimo už viršvalandžius mažinimą, mažesnę apsaugą profesinių sąjungų nariams, kuriems gresia atleidimas iš darbo, ir galimybę darbdaviams atsisakyti kolektyvinių sutarčių. LBAS kritikuoja šias priemones, nes jose pirmenybė teikiama darbdavių išlaidų mažinimui, o ne darbuotojų gerovei.
Dabartiniam Darbo įstatymui jau daugiau kaip 20 metų, todėl LBAS reikalauja, kad reformos atspindėtų šiandieninį spartesnį darbo tempą, technologinius pokyčius ir didėjantį lankstumo poreikį. Profesinė sąjunga paragino Trišalę bendradarbiavimo darbo klausimais tarybą (DLTSA) svarstyti 38 valandų pasiūlymą kartu su vykstančiu teisėkūros procesu.
Bulgarija
Nacionaliniame statistikos institute pasirašytas naujas susitarimas
Bulgarijos nacionaliniame statistikos institute (NSI) pasirašyta nauja kolektyvinė sutartis, kuri įsigaliojo nuo 2025 m. sausio 1 d. Susitarimu, kurį pasirašė NSI prezidentas, Administracinių darbuotojų profesinės sąjungos „Podkrepa“ atstovai ir teritorinių statistikos tarnybų direktoriai, siekiama pagerinti profesinės sąjungos narių darbo sąlygas.
Susitarimais stiprinamas darbuotojų dalyvavimas priimant sprendimus darbovietėje, nes reikalaujama, kad vidaus teisės aktai būtų derinami su profesine sąjunga. Pagrindiniai patobulinimai apima ilgesnes kasmetines mokamas atostogas ir profsąjungų dalyvavimą rengiant vidaus darbo užmokesčio politiką. Tačiau darbo užmokesčio didinimas ir toliau priklauso nuo valstybės biudžeto, o ne nuo šių susitarimų.
NSI atlieka svarbų vaidmenį teikiant duomenis, kurie yra būtini pagrįstiems sprendimams priimti ir valstybės valdymui. Šių susitarimų pasirašymas pabrėžia konstruktyvų socialinį dialogą tarp „Podkrepa“ ir NSI vadovybės, o abi pusės įsipareigojo toliau bendradarbiauti.
Belgija
Kovo 31 d. planuojamas visuotinis streikas
Belgijos profesinės sąjungos FGTB/ABVV ir CSC/ACV paskelbė apie kovo 31 d. rengiamą visuotinį streiką, kuriuo bus protestuojama prieš federalinės vyriausybės taupymo priemones. Profsąjungos reikalauja apsaugoti automatinį darbo užmokesčio indeksavimą, padidinti pensijas ir pagerinti darbo sąlygas. Jos teigia, kad siūloma politika pažeidžia darbuotojų teises ir socialinę apsaugą.
Apie tai paskelbta po vasario 13 d. Briuselyje vykusio masinio protesto, kuriame apie 100 000 žmonių protestavo prieš viešųjų paslaugų, bedarbio pašalpų, ankstyvo išėjimo į pensiją ir pensijų mažinimą. FGTB/ABVV ir CSC/ACV pasmerkė vyriausybės požiūrį kaip socialiai žalingą, kritikuodamos planus apriboti nedarbo išmokas, apriboti ankstyvo išėjimo į pensiją schemas ir panaikinti pagrindines pensijų nuostatas. Abi profesinės sąjungos pabrėžia, kad šios priemonės neproporcingai veikia pažeidžiamas grupes, įskaitant moteris, ligonius ir vyresnio amžiaus darbuotojus. Jos ragina vyriausybę teikti pirmenybę socialiniam teisingumui, stiprinti viešąsias paslaugas ir didinti perkamąją galią, o ne toliau mažinti išlaidas.
Streiku siekiama daryti spaudimą vyriausybei, kad ji persvarstytų savo politiką ir įsitrauktų į prasmingą dialogą, siekiant užkirsti kelią darbuotojų sąlygų blogėjimui.
Jungtinė Karalystė
TUC įspėja dėl plačiai paplitusių nulinio darbo valandų skaičiaus sutarčių
Remiantis nauja Profesinių sąjungų kongreso (TUC) atlikta analize, daugiau nei milijonas darbuotojų Jungtinėje Karalystėje dirba pagal nulinio darbo valandų skaičiaus sutartis, o nemaža dalis jų pagal šias sąlygas dirba ilgą laiką. Duomenys atskleidžia, kad apie 720 000 darbuotojų, dirbančių pagal nulinės darbo valandos sutartis, pas tą patį darbdavį dirba ilgiau nei metus, o 130 000 darbuotojų, išdirbę dešimtmetį, vis dar neturi visų darbo teisių.
Nulinių darbo valandų sutartys, pagal kurias nėra garantuojamos darbo valandos, labiausiai paplitusios apgyvenimo ir maitinimo, mažmeninės prekybos, sveikatos priežiūros ir socialinės rūpybos sektoriuose. TUC teigia, kad dėl plačiai paplitusio šių sutarčių naudojimo kyla „nesaugaus darbo epidemija“, stabdanti ekonomikos augimą, mažinanti našumą ir apsunkinanti darbuotojų galimybes planuoti savo finansus ir šeimyninį gyvenimą. Vidutiniškai „nulinių valandų“ darbuotojai uždirba apie 10,68 svarų sterlingų per valandą – gerokai mažiau nei vidutinis valandinis darbo užmokestis, kuris yra 15,69 svarų sterlingų.
Spalio mėn. pateiktame Jungtinės Karalystės vyriausybės siūlomame darbo teisių įstatymo projekte siekiama spręsti šias problemas, suteikiant darbuotojams, dirbantiems pagal nulinį darbo valandų skaičių, teisę į garantuotas valandas, pagrįstą įspėjimą apie pamainas ir kompensacijas už paskutinę minutę atšauktus darbus. Tačiau tikimasi, kad įstatymo projektas įsigalios ne anksčiau kaip 2026 m., ir jį kritikuoja konservatorių lyderiai, teigiantys, kad jis padidins įmonių išlaidas, atgrasys nuo įdarbinimo ir sulėtins ekonomikos augimą.
TUC tvirtina, kad siekiant nutraukti išnaudotojišką darbo praktiką, ypač svarbiausias viešąsias paslaugas teikiančiuose sektoriuose, kuriuose dėl priklausomybės nuo nulinio darbo valandų skaičiaus sutarčių kyla susirūpinimas dėl darbo vietų saugumo ir paslaugų kokybės, skubiai reikia griežtesnių teisių.
Turkija
Sveikatos priežiūros darbuotojų akcijos dėl darbo užmokesčio ir sąlygų
Vasario 14 d. viešajame sektoriuje dirbantys odontologai surengė vienos dienos streiką, protestuodami prieš didelį darbo krūvį, mažą darbo užmokestį, netinkamas darbo sąlygas ir blogėjančias darbo teises. Streike, kurį palaikė SES profesinė sąjunga, atkreiptas dėmesys į tokias problemas kaip nepakankamas darbuotojų skaičius, didėjantis pacientų skaičius, trumpas priėmimo laikas ir plačiai paplitęs burnos ir dantų sveikatos priežiūros tarnybų darbuotojų perdegimas. Demonstracijos vyko visoje šalyje, odontologai ragino Sveikatos apsaugos ministeriją pagerinti darbo sąlygas, spręsti medžiagų trūkumo problemą ir įdarbinti daugiau pagalbinio personalo.
Tarp jų reikalavimų – įtraukti sveikatos organizacijas į sprendimų priėmimo procesus, panaikinti smurtą sveikatos priežiūros srityje, pagerinti paslaugų prieinamumą ir užtikrinti saugų ir nuolatinį darbą burnos sveikatos specialistams. Ši akcija atspindi didėjantį nusivylimą sistema, kurioje pirmenybė teikiama pacientų kiekybei, o ne kokybei, todėl darbuotojai yra išsekę ir dėl to nukenčia pacientų priežiūra.
Tuo tarpu Gaziantepo universiteto sveikatos skyriaus ir ligoninės darbuotojai, kuriems atstovauja Sağlık-İş, pradėjo protestus dėl įstrigusių derybų dėl kolektyvinės sutarties. Universiteto vadovybė kaltinama nepaisanti darbuotojų reikalavimų ir bandanti primesti neteisėtą sutarties projektą. Darbuotojai siekia, kad būtų padidintos metinės pajamos, apsaugotos anksčiau sutartos sąlygos ir panaikintos nesąžiningos drausminės priemonės. Kadangi jų atlyginimai nesiekia skurdo ribos, jie reikalauja sąžiningo darbo užmokesčio ir žmogiškų darbo sąlygų. Derybose nepadarius jokios pažangos, darbuotojai paskelbė apie kliudymo veiksmus darbo vietoje, kad toliau priešintųsi, kol bus užtikrintos jų teisės.
Norvegija
Asmeniniai padėjėjai pasiekė pergalę ginče dėl darbo užmokesčio
Asmeniniai asistentai, teikiantys pagalbą neįgaliesiems (BPA) Norvegijos NHO srityje, po ginčo dėl darbo užmokesčio pasiekė svarbią pergalę. Fagforbundet organizuotas streikas prasidėjo 2024 m. rugsėjo 12 d. Darbuotojai reikalavo vienodo darbo užmokesčio asmeniniams asistentams, dirbančiais pagal Virke nacionalinį susitarimą viešajame sektoriuje, ir geresnių darbo stažo nuostatų.
Asmeniniams asistentams tenka itin svarbus vaidmuo sudarant sąlygas neįgaliesiems gyventi savarankišką gyvenimą. Tačiau pagal BPA NHO kolektyvinę sutartį dirbantys asmenys gaudavo mažesnį darbo užmokestį nei jų kolegos, dirbantys ne pelno organizacijose. Streiku siekta ištaisyti šį skirtumą, taip pat reikalauta geriau pripažinti patirtį didinant darbo užmokestį pagal darbo stažą.
2024 m. rudenį, Vyriausybė nurodė galimas grėsmes ir pavojų gyvybei bei sveikatai, ir spalio 4 d. perdavė ginčą nagrinėti privalomai darbo užmokesčio komisijai. 2025 m. vasario 12 d. Nacionalinė darbo užmokesčio taryba priėmė sprendimą, kuriuo visiškai patenkino darbuotojų reikalavimus. Šiuo susitarimu užtikrinama, kad asmeniniai asistentai NHO srityje nuo šiol gaus vienodą darbo užmokestį kaip ir jų kolegos ne privačiame sektoriuje, taip užkertant kelią nesąžiningai konkurencijai tarp sektorių. Nuo 2025 m. sausio 1 d. taip pat bus įvestos darbo stažo pakopos, pagal kurias darbo užmokestis bus didinamas po 3, 6 ir 9 darbo metų.
Švedija
Sutarta dėl naujų kasdienio poilsio taisyklių privatiems sveikatos priežiūros darbuotojams
Švedijos savivaldybių darbuotojų profesinė sąjunga „Kommunal“ susitarė su Švedijos sveikatos priežiūros darbdavių asociacija „Almega Vårdföretagarna“ dėl naujų kasdienio poilsio taisyklių, taikomų privataus sektoriaus darbuotojams, dirbantiems sveikatos priežiūros, pagyvenusių žmonių priežiūros ir asmeninės pagalbos srityse. Naujosiose taisyklėse, kurios įsigalios 2025 m. rugsėjo 1 d., visiškai įgyvendinamas Darbo valandų įstatyme nustatytas 11 valandų kasdienio poilsio reikalavimas ir aiškiai apibrėžiamos sąlygos, kuriomis gali būti daromos išimtys.
Anksčiau kai kurie Švedijos sveikatos priežiūros ir socialinės priežiūros sektoriaus darbuotojai, įskaitant ir asmeninius asistentus, dėl kolektyvinėse sutartyse numatytų išimčių ilsėdavosi trumpiau nei ES darbo laiko direktyvoje nustatytas minimalus 11 valandų poilsio laikas. Europos Komisija kritikavo Švediją dėl šios neatitikties, todėl buvo priimtos naujos taisyklės, kuriomis siekiama užtikrinti darbuotojų teisę į tinkamą poilsį, kartu išlaikant lankstumą teikiant nepertraukiamos priežiūros paslaugas.
Asmeniniams asistentams, teikiantiems pagalbą neįgaliesiems, nuo šiol ypatingais atvejais gali būti taikomos išimtys, leidžiančios dirbti pamainomis iki 24 valandų. Tokiomis pamainomis siekiama užtikrinti nuoseklią asmenų, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra, priežiūrą, tačiau prieš tai pagal Švedijos bendro apsisprendimo įstatymą (MBL) turi būti surengtos derybos, kad į sprendimų priėmimo procesą būtų įtraukti ir darbuotojų atstovai.
Panašios išimtys taikomos priežiūros ir socialinių paslaugų darbuotojams, dirbantiems LSS akredituotose neįgaliųjų apgyvendinimo įstaigose, kur ilgesnės pamainos gali būti naudojamos siekiant užtikrinti stabilią priežiūros aplinką. Abiem atvejais, siekiant apsaugoti darbuotojų sveikatą, reikalingas kompensuojamasis poilsis.
Nors viešai teikiamos paslaugos panašius pakeitimus įgyvendino 2023 m., naujausiu susitarimu suderinamas privatusis sektorius, o derybos ne pelno sektoriuje vis dar vyksta. Pakeitimais užtikrinama pusiausvyra tarp darbuotojų teisės į poilsį ir darbą.
Graikija
Visuotinis sveikatos priežiūros darbuotojų streikas
2025 m. vasario 18 d. visoje Graikijoje vyko ADEDY organizuotas 24 valandų streikas, kuriame plačiai dalyvavo įvairių sektorių darbuotojai. Akcija buvo surengta siekiant paremti DYPA (buvusi OAED) specialiųjų sveikatos priežiūros programų darbuotojus, kurie jau seniai reikalauja lygybės su kitais darbuotojais, dirbančiais pagal terminuotas sutartis, ir ištaisyti aštuonerius metus besitęsiančius darbo užmokesčio skirtumus.
Streikas apėmė daugelio valstybinių sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojus , įskaitant Nacionalinę vaistų organizaciją (EOF), Nacionalinę sveikatos priežiūros paslaugų teikimo organizaciją (EOPYY) ir kitas centrines sveikatos priežiūros tarnybas. Darbuotojai reikalauja vienodo darbo užmokesčio, sąžiningo elgesio, pakeisti laikinas darbo sutartis į nuolatines ir įdarbinti visą visuomenės sveikatos priežiūros tarnybų personalą nuolatiniais darbuotojais.