Lapkričio 25-ąją minime kovos su smurtu prieš moteris dieną

Lapkričio 25-ąją minime kovos su smurtu prieš moteris dieną

Lapkričio 25-ąją minime Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną. Šia proga organizacijos kviečiamos nušviesti savo pastatus oranžine spalva, o gyventojai apsirengti oranžinės spalvos rūbais taip išreiškiant solidarumą ir nepakantumą smurtui prieš moteris. Oranžinė – tai kovos su smurtu prieš moteris spalva visame pasaulyje. 

Apskaičiuota, kad smurtas prieš moteris ir mergaites yra viena sistemingiausių ir labiausiai pasaulyje paplitusių žmogaus teisių pažeidimų. Policijos duomenys rodo, kad smurtas artimoje aplinkoje yra dažniausiai fiksuojamas nusikaltimas Lietuvoje po vagysčių. Deja, Moterų informacijos centro tyrimo duomenys rodo, kad net 60 proc. nukentėjusiųjų niekur nesikreipia pagalbos. 

Įvairiuose šaltiniuose galima rasti, kad moterų, patiriančių smurtą artimoje aplinkoje, skaičius visame pasaulyje siekia apie 25–30 proc. Lietuva – ne išimtis. Moterų informacijos centro užsakymu, visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų kompanija “Baltijos tyrimai” pernai liepą atliko šalies gyventojų apklausą. Joje 23 proc. Lietuvos moterų įvardijo patyrusios smurtą.    

Kalbant apie smurtą darbo vietoje – esant plačiai paplitusiai pajamų nelygybei, per mažai finansuojamų viešųjų paslaugų ir nepasitikėjimo viešosiomis institucijomis atmosferai, smurtas dėl lyties prieš darbuotojus kelia dar didesnį nerimą. 

Smurto epizodams daugėjant, veiksmingos nulinės netoleravimo smurto darbo vietoje politikos poreikis tampa vis aktualesnis. Todėl Europos Komisijos iniciatyva priimti Direktyvą dėl smurto dėl lyties prevencijos ir kovos su juo gali būti paskata imtis konkrečių sprendimų ir veiksmų. 

Taip pat smurto problematiką spręsti padėtų ir Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) Konvencijoje Nr. 190 „Dėl smurto ir priekabiavimo darbo pasaulyje panaikinimo“ numatytos gairės. Deja, Lietuvoje ši konvencija vis dar neratifikuota. 

Socialinių partnerių įsitraukimas taip pat yra labai svarbus siekiant spręsti įvairiapusio smurto padarinius darbo vietose – tiek kuriant, tiek įgyvendinant apsaugos nuo smurto politiką. 

Ši tematika plėtojama ir lapkričio 24-25 dienomis vykstančiame Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacijos (EPSU) vykdomojo komiteto posėdyje, kuriame Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijai atstovauja pirmininkės pavaduotoja Jurga Subačiūtė-Žemaitienė.  

Pasak J. Subačiūtės-Žemaitienės, šiandien posėdyje taip pat kalbama apie situaciją globos paslaugų sektoriuje, jaunimo situaciją darbo rinkoje, kt.

Straipsnyje naudota socmin.lrv.lt ir epsu.org informacija

Komentarai išjungti.