PANEVĖŽYS, TEATRAS IR MOTERŲ SAVIRAIŠKA
Kovo pabaigoje, gražus būrys moterų iš profesinių sąjungų bei nevyriausybinių organizacijų rinkosi į renginį Panevėžio Lėlių vežimo teatre. Ten įvyko dr. Margaritos Jankauskaitės paskaita „Moters įvaizdis šiuolaikinėje visuomenėje: išlaisvinta ar įkalinta?“.
Margaritos paskaitos visuomet būna įdomios, verčiančios pamąstyti apie save, savo vietą visuomenėje, laisvalaikio leidimą, efektyvaus laiko praleidimą buityje.
Paskaitos metu analizavome moters padėtį visuomenėje, kai šeimoje auga vaikai, kuomet vaiką moteris augina viena ir kuomet vaikas auga šeimoje. Be abejo, visas sujaudino konkretūs lektorės pavyzdžiai, kaip moteris žeminama reklamų metu.
Tuomet nejučia užklumpa klausimas, ar moteris jau išsilaisvinusi Lietuvoje, ar vis dar įkalinta tomis aplinkybėmis, kurios ją supa darbo vietoje, namuose, pagaliau ilsintis ar pramogaujant.
Ne mažiau įdomi dr. Tomo Butvilo paskaita skirta bendravimo menui, viešam savęs pristatymui, nuostatas, padedančias ir trukdančias gilinant mūsų bendravimo principus. O bendravimo principai ir formos kinta nuolatos. Nors bendrauti niekas nevaržo, bet šiuo metu vis labiau pastebimas stilizuotas bendravimas, kai neberašomi laiškai, atvirukai, bendraujama internetu ar SMS žinutėmis. Todėl savęs pateikimas, viešinimas, nors ir operatyvesnis, bet skurdesnis. Randasi viešo kalbėjimo barjerai. Nors bendraujant ne tik keičiamės informacija, tenkiname socialinius poreikius, bet ir atsipalaiduojame, gauname galimybę pamatyti save kitų akimis. Tiesiog – bendraujame.
Lektorių paskaitos vertė mąstyti, komentuoti, bendrauti, reikšti savo nuotaikas.
Buvo įdomu. O ir teatro aplinka nuteikė nevienareikšmiai. Tokio teatro direktoriaus ir kolektyvo iniciatyvumo, šilumos, entuziazmo kuriant jaukų, mielą teatrą, dar neteko matyti.
Teatras yra labai veiklus. Kolektyvas per sezoną suvaidina apie 200 spektaklių, kuriuos pamato beveik 40 000 žmonių.
Su artistais apkeliauta beveik visa Lietuva, nuvažiuota tūkstančiai kilometrų. Pasakodamos įdomias istorijas, lėlės moko džiaugtis ir liūdėti ne tik mažuosius, bet ir suaugusius.
Viskas, viskas kas ten buvo, buvo puiku. Už tai esame dėkingi Panevėžio miesto savivaldybės darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkei Irenai Kriaučiūnienei,pavaduotojai Vilmai Kartanaitei, Panevėžio profesinių sąjungų koordinacinės tarybos vadovei Birutei Čepienei ir, žinoma, Panevėžio Lėlių vežimo teatro kolektyvui bei jo vadovui Antanui Markuckiui. Jų padedami pajautėm puikią teatro aurą, ramybę, grožį.
Pasak teatro vadovo Antano Markuckio – tai, kas gimsta iš gėrio ir grožio, lieka gėris, o tas kuris kuria – pats tampa geresniu. Teatras siekia būti gėrio ir grožio oazė ir vaikams, ir suaugusiems.
Irena Petraitienė
LPSK moterų centro pirmininkė