Socialinius darbuotojus nustebino jų atlyginimai
„Vakaro žinios“, sveikindamos socialinius darbuotojus su jų profesine švente, rašė apie tai, kaip šį darbą dirbantys specialistai tyliais protestais bando parodyti valdžiai, kad ir jie nusipelnė ne tik pagarbos, bet ir orių atlyginimų (straipsnį skaitykite čia). Sveikindama socialinius darbuotojus, Socialinių reikalų ministerija paviešino šių specialistų atlyginimų vidurkius įvairiose savivaldybėse. Sprendžiant iš ministerijos skaičių, skųstis derėtų ne visiems.
Pagal turimus ministerijos duomenis, Vilniuje dirbantys socialiniai darbuotojai vidutiniškai „ant popieriaus“ uždirba 1087 eurus, Kaune – 779 eurus, Šiauliuose – 731 eurą. Be to, nurodoma, kad didžiausi atlyginimai mokami Klaipėdos rajono ir Neringos savivaldybėse. Tiesa, priklausomai nuo darbo vietos. Pačiame Klaipėdos mieste vidutinis atlyginimas turėtų siekti 745 eurus.
Po šiuo ministerijos įrašu socialiniame tinkle, pasipylė socialinių darbuotojų komentarai, su klausimais, iš kur gauti tokie skaičiai? Pavyzdžiui, ministerijos žemėlapyje nurodoma, kad socialinis darbuotojas Kauno rajone vidutiniškai uždirba 755 eurus „ant popieriaus“. Tačiau darbo skelbime, kuris kviečia įsidarbinti socialinį darbuotoją darbui su rizikos šeimomis Kauno rajone, atlyginimas neatskaičius mokesčių nurodomas daug mažesnis – 450 eurų.
„Vakaro žinios“ susisiekė su Klaipėdoje veikiančios Šeimos ir vaiko gerovės centro profesinės sąjungos pirmininke Roma Marcinkevičiene. Ji neslėpė nusivylimo. „Mes žinome, kad Klaipėdos rajone, bet ne pačiame mieste, dirbantys specialistai gauna apie 200 eurų daugiau nei mes. Reikia nepamiršti, kad turime du biudžetus socialiniams darbuotojams: vieni yra finansuojami iš valstybės biudžeto, kiti – iš savivaldybės. Jeigu skaičiuojami ir tie, ir tie, tuomet realu, kad Klaipėdos mieste vidurkis siektų 755 eurus. Bet tik savivaldybės finansuojamų specialistų atlyginimai tokių tikrai nesiekia. Tai didžiulė nelygybė. Tą patį darbą dirbančių darbuotojų algos neturi taip stipriai skirtis“, – pasipiktinimo neslėpė R.Marcinkevičienė.
Šį klausimą socialiniai darbuotojai nuolat užduodavo Klaipėdos savivaldybei, tačiau ji iki šiol nelabai norėjo apie tai kalbėti. Dialogui išsireikalauti, prireikė ne vieno mitingo ir protesto. „Mūsų mieste buvo net atliktas tyrimas, kokios yra mieste dirbančių socialinių darbuotojų algos. Įsivaizduokite, specialistas, ką tik baigęs mokslus ir atėjęs dirbti, gauna 430 eurų „į rankas“. Mano pačios alga, su pakankamai dideliu darbo stažu ir turint aukščiausią kvalifikaciją, siekia 530-550 eurų. Argi tai normali situacija? Statistikai skaičiuoti gali būti skaičiuojami atlyginimai ir tų, kurie dirba pamaininį darbą ir gauna atlyginimą pagal didesnį koeficientą, nes dirba naktinėmis valandomis. Gal taip gaunamas vidurkis, kuris iškreipia realią situaciją“, – teigė pirmininkė.
Ji įsitikinusi, kad didžiausia atsakomybė už atlyginimų skirtumus krenta ant savivaldybių pečių: „Nemažai mūsų kolegų išvyko dirbti į Gargždus ar Priekulę, kur gauna daug didesnius atlyginimus. Savivaldybės specialistų su ta pačia kvalifikacija ir darbo stažu atlyginimo koeficientas dirbant Klaipėdoje yra 4,85, o Kretingoje – 6,35. Viskas priklauso nuo to, kaip savivalda vertina specialistus. Atitinkamai paskirstomas biudžetas.
Todėl nuolat kalbame apie socialinį teisingumą, kurio nejaučiame savo darbe. Kodėl viename kabinete dirbantis žmogus gauna kone 200 eurų didesnį atlyginimą? Visi dirbame tą patį darbą – dirbame su krizę išgyvenančiomis šeimomis, skiriasi tik atlyginimai. Taip pažeidžiamas Darbo kodeksas ir lygių teisių galimybės. Bet iki šiol vienintelis kelias pakeisti situacijai – teismai. Ir tokia betvarkė vyksta visoje Lietuvoje. Mane stebina, kad šią informaciją ministerija paskelbė mūsų profesinės šventės dieną. O gal taip elgiamasi sąmoningai, norima mus suskaldyti ir sukiršinti, kad nesusivienytume prieš šią neteisybę.“
Beje, vakar, minėdami profesinę šventę, socialiniai darbuotojai rinkosi Vilniaus Vingio parke, kur visi kartu sustojo į gyvą saulėgrąžos žiedą. Nors renginyje turėjo dalyvauti Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, nė vienas iš politikų akcijoje nepasirodė.
Iš savivaldybės biudžeto finansuojami ir valstybės dotaciją gaunantys socialiniai darbuotojai, išskyrus vadovus ir administracijos darbuotojus. 2018 m. I pusmečio duomenys. (SADM informacija)
Justina GAFUROVA
RESPUBLIKA