SAVO KIŠENĘ VALDININKAI BANDĖ PRIDENGTI MELU

SAVO KIŠENĘ VALDININKAI BANDĖ PRIDENGTI MELU

sekmokas„O kuo mes blogesni už kitus? Juk visi tą patį daro”, – taip teisinasi Energetikos ministerija, kurios darbuotojai ir vadovai buvo pamaloninti solidžiais algų priedais.

Valdančiųjų konservatorių prisiekinėjimai, kad priedų ir premijų dalybos po Vyriausybės ar ministerijų stogu bus griežtai uždraustos, buvo tik spalvotų burbulų pūtimas.

Į taupymą viena pirmųjų nusispjovė konservatoriaus Arvydo Sekmoko vadovaujama institucija.

Iš pradžių Energetikos ministerija dar mėgino nuo visuomenės nuslėpti, kad per sunkmetį žarsto pinigus savo darbuotojams.

Bet kai yla vis tiek išlindo iš maišo, valdininkai puolė naiviai teisintis ir badyti pirštais į kitus, kai galutinai susipainiojo savo pačių išvedžiojimuose.

„Nelabai suprantu, kodėl taip domimasi vien tik mūsų ministerija. Juk priedai prie algos – viena įstatymuose numatytų darbo užmokesčio dalių.

Juos skirsto ir visos kitos ministerijos”, – kalbėjo demaskuoto A.Sekmoko patarėjas Kęstutis Jauniškis.

Apie įsakymą nežinojo?

„Jokio tokio įsakymo, apie kurį klausiate, nėra.

Kažkas panašaus gali būti ruošiama, bet neaišku, ar tai apskritai išvys dienos šviesą”, – tokiais žodžiais nuo „Lietuvos ryto” klausimų visai neseniai gynėsi Energetikos ministerija.

Valdininkai neigė žinias, kad dar vasario pradžioje A.Sekmokas pasirašė įsakymą, kuriuo skyrė net iki 50 proc. gaunamo atlyginimo dydžio priedus beveik dviem dešimtims darbuotojų. Tarp jų – ministerijos vadovams, taip pat kai kuriems čia dirbantiems ministro partijos bičiuliams.

Buvo meluojama, kad tai viso labo tik planai, kuriami ministerijos viršūnėse. Be to, energetikos strategai aiškino, kad būrį valdininkų apdovanoti priedais būtina, nes jie esą pluša už kelis – kol kas dalis iš daugiau nei 70 ministerijoje esančių kėdžių dar neužimta.

„Lietuvos ryto” klausiami, ar tame pateptųjų sąraše bus ir vadovai, pats ministras ir abu viceministrai Henrikas Bernatavičius bei Romas Švedas – A.Sekmoko pavaldiniai išsisukdavo nuo atsakymo: „Pirmiausia galvojama apie skyrių vadovus, specialistus”.

„Jokio sausio mėnesio priedo negavau, o apie ką nors kita nieko nežinau”, – taip „Lietuvos rytui” tada atrėžė ir energijos išteklių, elektros ir šilumos skyriaus vadovas Vytautas Vazalinskas.

Valdininkai „persidirbo”

Bet praėjusią savaitę paaiškėjo, kad visos tos kalbos – melas.

Pasirodė, kad A.Sekmokas dar vasario 2 dieną buvo pasirašęs įsakymą, kuriuo 18-ai ministerijos darbuotojų skyrė nuo 10 iki 50 proc. algos dydžio priedus.

Tarp pamalonintųjų – ir tas pats V.Vazalinskas, gavęs 40 proc. atlyginimo priedą, ir abu viceministrai.

Šie papildomi pinigai skirti ne tik „už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą”, bet ir „už aukštą kvalifikaciją”, taip pat „svarbių darbų vykdymą”.

Priedus valdininkai turėtų gauti tris mėnesius – iki balandžio pabaigos. Tikimasi, kad tada bus užimti visi ministerijos etatai, ir tie, kurie dabar esą pluša už kelis, galės lengviau atsikvėpti.

Sąrašą pradeda viceministrai

„Lietuvos rytui” pavyko gauti slaptąjį ministro A.Sekmoko įsakymą, kuriuo jis pažėrė papildomų pinigų savo pavaldiniams.

Laimingųjų sąrašo viršuje puikuojasi abiejų viceministrų pavardės. Jie, kaip ir dera tokio lygio viršininkams, gavo didžiausias – 50 proc. atlyginimo priemokas.

40 proc. priedas atseikėtas dar vienam svarbiam ministerijos asmeniui – referentei Linai Krasytei-Elravvas – „už aukštą kvalifikaciją, skubių, svarbių ir sudėtingų užduočių vykdymą”.

Tokio pat dydžio priedo nusipelnė ir vyriausioji ministerijos buhalterė Daiva Gelusevičienė, kuri anksčiau „Lietuvos rytui” tvirtino, kad toks A.Sekmoko įsakymas neegzistuoja.

Įstatymą varto kaip nori

Vienas paskatintųjų – V.Vazalinskas – yra gavęs tarnybinę nuobaudą už tai, kad pernai ministerijos vidiniame susirašinėjime pilietį išvadino „glušu”.

Įstatymai draudžia mažiausiai vienerius metus skatinti valdininkus, kurie yra gavę drausmines nuobaudas. Į šį draudimą ranka numojęs A.Sekmokas iš pradžių žadėjo pasidomėti ir nubraukti minėtam skyriaus vadovui paskirtą algos priedą.

Tačiau praėjusios savaitės pabaigoje Energetikos ministerijos valdininkai jau ėmė aiškinti, kad V.Vazalinskui skirtas atlyginimo priedas nėra jo skatinimas.

Tą patį pareiškė ir pats A.Sekmokas, savaip perskaitęs įstatymus. Anot ministro, nuobauda ir priedas prie algos – nesusiję dalykai.

* * *

Dalijasi ir kitur

* Kai kurios ministerijos „Lietuvos rytui” patvirtino, kad Energetikos ministerija, badžiusi pirštu į jas dėl mokamų priedų, yra teisi.

* Pavyzdžiui, pensininkų diržus veržiančios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovybė šiemet taip pat buvo pamaloninta priemokomis prie algos.

* Sausį 20 proc. priedus gavo du ministerijos viceministrai ir kancleris – esą jie plušėjo pernelyg sunkiai, nes dar nebuvo paskirtas trečiasis viceministras.

* Priemokų prie algų nesikrato ir kita taupymo politikos šauklė – Finansų ministerija. Ji pranešė, kad trys viceministrai ir du ministrės patarėjai šiuo metu pluša net už aštuonis.

* Todėl finansų viceministrai gauna 40 proc. – maždaug dviejų tūkstančių litų – algos priemoką, o ministrės patarėjai – 30 proc. – per tūkstantį litų – priedą.

* * *

Pažadai pamiršti

* Praėjusių metų pradžioje steigiant naująją Energetikos ministeriją tiek premjeras A.Kubilius, tiek ministras A.Sekmokas prisiekinėjo, kad nuo Ūkio ministerijos atskiriamas naujadaras valstybei nieko nekainuos ir nepareikalaus nė vieno papildomo etato.

* Tačiau jau praėjusią liepą Vyriausybė patenkino ministerijos prašymus išsipūsti ir savo nutarimu paskelbė, kad didžiausias leistinas etatų skaičius šioje institucijoje jau ne 47, o 72.

* Kartu buvo paneigti ir ūkio ministro D.Kreivio pažadai, kad šis skaičius neviršys 65.

* Be to, kai kurie darbuotojai iš Ūkio ministerijos į Energetikos ministeriją nebuvo perkeliami automatiškai – jiems buvo sumokėtos išeitinės kompensacijos.

Vytautas BRUVERIS, LR korespondentas
Šaltinis http://www.lrytas.lt/

Komentarai išjungti.