VISI LYGŪS

VISI LYGŪS

Švedijoje sulygintos migrantų ir vietos gyventojų darbuotojų teisės. Tokį sprendimą dėl seniai trukusio ginčo tarp Latvijos ir Švedijos darbininkų priėmė Europos socialinių teisių komitetas, praneša vietinė Švedijos žiniasklaida.

Europos socialinių teisių komitetas (ESTK) nutraukė ilgus metus trukusį ginčą. ESTK apkaltino Švediją dėl lygių ir vienodų garantijų darbuotojams nesilaikymo.
„Atėjo laikas atsakyti į Švedijos visuomenės susirūpinimą dėl darbo vietų, darbo sąlygų ir darbo užmokesčio, – sakė Carlas – Peteris Torvaldson, Švedijos profesinių sąjungų konfederacijos vadovas.
 
Konfliktas prasidėjo 2004 metais, kai apie 30 Latvijos darbuotojų pasamdyti pastatyti mokyklą Vaxholm mieste. Pagal darbo sutartį statybininkai iš Baltijos šalių, jų manymu, gavo geras pajamas, tačiau ši suma buvo mažesnė nei nurodyta Švedijos statybų sąjungos Byggnad.

Pasipiktinę Švedijos darbuotojai pareikalavo, kad bendrovė Laval darbuotojams iš Latvijos mokėtų Švedijos statybų sąjungos Byggnad nurodytą atlyginimą.
 
Tačiau darbdaviai pranešė, kad jie su Latvijos statybininkų profsąjunga pasiekė susitarimą,
dėl to sudaryti „švediškos“ kolektyvinės sutarties esą nebėra tikslo. Reaguodami į tai, profsąjungos nariai pradėjo piketuoti prieš statybas. Byla išaugo į didelį politinį ginčą tarp dviejų šalių. Šalims nesusitarus, byla perduota Europos Žmogaus Teisių Teismui. 2007 metais Teismas priėmė beprecedentį sprendimą taip vadinamoje „Vaxholm“ byloje. Teismas pripažino Švedijos profesinių sąjungų veiksmus neteisėtais. Atsižvelgiant į tai, kad Europos profesinių sąjungų priemonės ir poveikis darbdaviams beveik neriboti, tokia įvykių seka visiems tapo visišku netikėtumu.
 
Profsąjunga įpareigota bendrovei Laval sumokėti 2,7 mln. kronų. Tačiau švedų
darbuotojai tokiu sprendimu liko nepatenkinti. Jie pateikė apeliacinį skundą. Europos socialinių teisių komitetas palaikė profesinę sąjungą, teigdamas, kad Švedijoje dirbantys darbuotojai iš užsienio turėtų turėti tokias pat teises kaip ir vietiniai gyventojai.

 
Rasa Rentauskienė
LVTPS atstovė spaudai

Komentarai išjungti.