„JEIGU DEGA TAVO ŠIENAS, NEBESKAMBINK 01“

„JEIGU DEGA TAVO ŠIENAS, NEBESKAMBINK 01“

2012 m. birželio 21 d., vidurdienį, prie Seimo startavo Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo surengta protesto akcija „Pareigūnai prieš skurdą teisėsaugoje“. Apie pusę tūkstančio  pareigūnų iš visų Lietuvos apskričių gerokai nustebino netikėtai Nepriklausomybės aikštėje pasirodęs vidaus reikalų ministras Artūras Melianas. Beje, tai pirmas kartas, kai protestuojantiems pareigūnams pasirodo ministras.

Protestuojančiųjų prie Seimo palaikyti atėjo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas, generalinė sekretorė Janina Matuizienė, Vidaus reikalų sistemos respublikinės profesinės sąjungos pirmininkė Loreta Soščekienė, Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Aleksandras Posochovas, Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos „Sampro“ pirmininkė Irina Judina, Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pavaduotoja Irena Kisielienė, judėjimo „Naujoji kairė 95” atstovė Jolanta Bielskienė, Nepartinio demokratinio judėjimo žmonės su vadovu prof. Povilu Gyliu.
Policininkai, ugniagesiai, pasieniečiai, kiti pareigūnai, kai kurie su uniformomis, dauguma civiliniais drabužiais, su gausybe plakatų  protestuotojai, skanduodami „Skurdui – ne“, „Tiesos!“ ir „Lietuva“ Gedimino prospektu patraukė link Vyriausybės rūmų. Pakeliui pareigūnai pastebėjo vienoje lauko kavinių pietaujantį teisingumo ministrą Remigijų Šimašių, kuris apstulbęs privalėjo iš protestuotojų priimti žirkles, gabalą medžiagos ir siūlų mintyse turint uniformų trūkumo pataisos namuose problemą.
Protestuotojų nešami plakatai skelbė: „Jeigu dega tavo šienas, nebeskambink 01“, „Ginti. Saugoti. Padėti. Gal užteks tuščiai žadėti?“, „Ko Lietuvai reikia – ar sočių žulikų, ar alkanų prižiūrėtojų?“, „Kai man sako: mylėk valdžią ir Tėvynę, – aš parodau tuščią piniginę“, „Nebrangiai parduodu pelenus. Už gautas lėšas pirksiu navigacinę įrangą. Kreiptis – 112, klausti ugniagesio“, Mes negaudom žulikų, nes neturim degalų“
Prasidėjus mitingui prie Vinco Kudirkos paminklo pirmasis žodį gavęs Nacionalinio profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vytautas Bakas kvietė neprarasti paskutinio orumo, kurį pradeda „graužti“ prastos gyvenimo sąlygos. Jis apgailestavo, kad fiskalinė drausmė tapo priedanga neatsakingai politikai ir teigė, kad protestuojama už tai, „kad gyventume savo valstybėje ir tarnautume savo piliečiams“. NPPSS lyderis minėjo, kad šiandienos protestas yra ne prašymas, o reikalavimas politikams sukurti sąlygas tarnauti saugiai. Kalbėjo apie vadinamąją Kalvarijos bylą, kuri yra „apsivalymo byla nuo bukotų, račkauskų , valantinų“, ir žadėjo dar didesnius mitingus.
Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė apgailestavo, kad teisėsauga šalyje iki šiol nėra prioritetinė ir informavo, kad grupė protestuotojų išvažiuoja prie Generalinės prokuratūros, kur išreikš palaikymą Kalvarijos pareigūnams.
Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo profesinės sąjungos pirmininkas Vytautas Lamauskas žadėjo, kad jei pareigūnai nebus išgirsti, „po dviejų mėnesių mūsų ateis dar daugiau ir mes sugebėsime įtikinti valdžią, kas yra prioritetai“.
Jauniausios NPPSS organizacijos – Lietuvos pasieniečių profesinės sąjungos pirmininkas Vladimir Banel pareiškė, kad politikai tyčiojasi iš pareigūnų, iš kurių jau atimta viskas, kas įmanoma. Jis kvietė susirinkusiuosius „garbingai pakelti galvas ir kovoti už savo teises“.
Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Saulius Džiautas, paminėjęs aukštus visuomenės pasitikėjimą ugniagesiais, pasiūlė atlyginimus skirstyti pagal reitingus ir pasvarstė, kiek tada gautų Seimo nariai. Pasak jo, politikų abejingumas privedė prie skurdo tarnyboje, kurioje jau trūksta elementarios technikos.
Kolegoms palaikymo žodį tarė ir Aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Vaidas Laukys. Prof. Povilas Gylys kalbėjo apie viešo ir privataus reikalo skirtumus. Jis teigė, kad pinigų, racionaliai valdant valstybę viešajam sektoriui galima rasti pakankamai. Profesorius teigė palaikantis spaudimą valdžiai, „jeigu negali įtikinti – prispausk“, – sakė jis.
Prof. Aloyzas Sakalas  pritarė kolegai dėl finansų ir gėdino Premjerą, kuris nedrįsta ateiti ir pasižiūrėti pareigūnams į akis bei pasakyti, kaip ketina spręsti susidariusias problemas.
Mitinge apie korupciją bei bei valdžios susireikšminimą kalbėjo buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos viršininkas Povilas Urbšys. Advokatas Vytautas Sirvydis dėkojo pareigūnams, „kurie be degalų, su apkarpytoms socialinėmis garantijomis, kartais vadovybės pažeminti vis dar dirba savo darbą“. Taip pat kalbėjo buvęs policijos generalinio komisaro pavaduotojas, šiuo metu sukantis į politiką, Kęstutis Tubis,
Nors kvietimai į protesto akciją buvo išsiųsti visoms  Seimo frakcijoms, tačiau atvyko ir pasisakė tik Darbo partijos atstovas Artūras Paulauskas ir Dailis Barakauskas iš „Tvarkos ir teisingumo“ partijos. Jiems ugniagesiai įteikė pelenų maišelius, kuriuos teigė keičiantys į milijonus.
Susirinkusieji skandavo „gėda“ Premjerui, kuris taip ir neišėjo „pasižiūrėti pareigūnams į akis“ bei politikams, kurie nereagavo į kvietimus. Ministro Pirmininko kancleriui į Vyriausybės rūmus buvo nulydėta siuvimo mašinėlė su siuntimu į siuvimo kursus Naujoje Zelandijoje.
Baigiantis mitingui organizatoriai išreiškė viltį, kad jeigu reiks vėl susirinkti rudenį, visi ateis  ir atsives savo draugus.
Nuo 16 val.  Medininkų ir Šalčininkų pasienio kontrolės punktuose startuos „itališkasis“ pasieniečių protestas, beje, rengiamas pirmą kartą Lietuvoje. Jo metu pareigūnai itin preciziškai, griežtai pagal instrukcijas tikrins sieną kertančias transporto priemones, asmenis, dokumentus. „Itališkasis“ protestas, kol kas tik įspėjamasis, planuojamas iki 20 val.
Pagrindiniai protesto akcijos reikalavimai:
Padidinti darbo užmokestį ne mažiau, kaip trečdaliu;
Nustatyti 40 valandų darbo savaitę,  mokėti už viršvalandžius;
Sugrąžinti nesumokėtą darbo užmokesčio dalį;
Nubausti asmenis, kurie persekioja pilietiškus, sąžiningus pareigūnus;
Imtis priemonių, kurios paskatintų patyrusius  pareigūnus likti tarnyboje.

 
R.Motiejūnaitė-Pekkinen, JS

Nuotraukos šia saityno prieiga:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.398513430184231.79065.153500544685522&type=3&l=3d1fea1bd4

Komentarai išjungti.