Romas Lazutka. Kas mus valdo ir ar juos verčia Tapinas?

Romas Lazutka. Kas mus valdo ir ar juos verčia Tapinas?

Jeigu manot, kad politikai – klystat. Jie ne valdo, jie du metus pešasi tarpusavy – jei ne dėl kailinių, tai dėl biudžeto. Ir nei kailiniai, nei biudžetas ne jų. Kailiniai – Gretos, biudžetas – Viliaus (Šapokos – red. Pastaba). O valdo – tik samdytas premjeras ir uberinis finansų ministras. Nei vienas iš jų pagal asmeninį apsisprendimą ne politikas. Premjeras bent atidirbo partijai rinkimuose, o Finansų ministras – išsikviestas lyg per taxi programėlę iš niekur.
 

Profesionalams su politikos gaidžiais ne pakeliui. Su kuo pakeliui? „Jūs pažinsite juos iš vaisių“ (Evangelija pagal Matą). Vaisius žadėjo 2016m. rinkiminiai žiedai. Atrodė, nuoširdžiai apgailestaujant, kad ištisus metus dar teks kentėti su ankstesnės valdžios parengtu biudžetu. Ir štai, jau antras savas biudžetas. Ir ką? Sako, nepritarimas jam – šalyje sukels krizę. Ne, nesukels nes viešųjų finansų krizė jau seniai sukelta ir pripažinta – nuo A.Brazausko laikų. Ir biudžetas nuo tų pačių laikų, su mokesčiais – 30 proc. BVP. Šalis ne biudžeto krizės, bet demografinės katastrofos ir socialinės depresijos akivaizdoje.

Tik komunikacija klesti. Išmaniai nekalbama apie biudžeto santykinius dydžius, procentus. Svaiginamasi tik milijonais – jums keli, jums keliolika, jums keliasdešimt. O kas iš to? Štai vargšų vargšai – šalpos pensininkai – dauguma neįgalūs nuo vaikystės, negalėję užsidirbti bent skurdžios Sodros pensijos. Ir jiems milijonai. Net trys, o pensininkų 60 tūkst. (iš SADM atstovo pranešimo „Bočių“ organizacijos konferencijoj). Taigi – net po 4,20 euro kas mėnesį! Štai kokia milijonų vertė – milijonų iliuzija.

Neatsitiktinai mažą biudžeto santykį su BVP turinti Airija – šviesulys ne tik A.Kubiliui, bet ir V.Šapokai, nes vertybės tos pačios. Manot, užnugaris – kitas? V.Šapoka LRT forume iškilmingai pasakė: „Aš esu mažo viešojo sektoriaus fanas.” Kas bendro tarp tos jo programinės tezės ir Seime patvirtintos Vyriausybės programos, kurioje įsipareigojo: „Siektinu valstybės socialinių įsipareigojimų rodikliu įvardijame ES vidurkį: vidutiniškai ES valstybės narės socialinei apsaugai skiria 19,5 proc. BVP, o Lietuva – tik 11,5 proc.“ Kai skirtumas 8 proc. punktai, o per trejetą metų jį sumažins 0,5 p.p., keliolikai metų jie patvirtino iki 2020m. veikiančios Vyriausybės programą? Pasibaisėjo suskaičiavę, kad mokytojų reikalavimams reikėtų lyg 300 mln.? Tačiau pati vyriausybė yra įsipareigojusi vien socialinei apsaugai didinti finansavimą dešimt kartų daugiau.

Ir kas tuomet bendro tarp to mažo viešojo sektoriaus fano ir valstiečių-žaliųjų partijos? Partijos, kuri rinkimų metu pasisakiusi už kultūrą, švietimą, socialinę pagalbą ir tiesiog visapusišką darną su įtaigiu būsimu premjeru sukėlė žmonių viltis? Rinkėjai trynė rankas pasitaikius progai atkeršyti juos kankinusioms vyriausybėms. Jeigu A.Kubiliaus dar turėjo švelninančią aplinkybę – krizę, A.Butkevičiaus – atrodė turintis net sadistinių polinkių toliau spausti žmones kai ekonomika jau buvo pakilusi. Ir ką tie rinkėjai gavo? Finansų ministro kitą istorinę frazę „milijardas – milijonui“. Ir skaičiuoklę Finansų ministerijos puslapyje, kuri rodo kaip bus padalinta. Prie 400 prideda 14, o prie 4000 – 104 eurus. (Kas dar įmanoma dabar, jau įsivarius su biudžetu į kampą? Bent gyventojų pajamų mokesčių pataisos, kuria būtų atsisakyta mokesčių lengvatų didelėms ir taip dviženkliu skaičiumi augančioms pajamoms). Bet partijai viskas toj skaičiuoklėj darnu? Ar jų valdžia, ar ministro, ar tie, kad jį iškvietė?

 
Yra ką tenkina toks biudžetas, tokios kasmetinės, bet beveik ir kosmetinės mokesčių reformos, tokios dalybos. Taip, didžiausi ir paprastai aktyviausi – komercinių bankų ekspertai, verslo organizacijų ekonomistai bei vadai palaimingai tyli. Jiems biudžetas – ok, mokesčių (ne)reformos – ok. Kaip ir visų ligšiolinių vyriausybių. Marketingo tikslais privačių pensijų valdytojai papurkštavo dėl pensijų reformos ir štai, imkit – nemokama reklama ministerijos fb paskyroje.

R. Karbauskis kandidatu į prezidentus žadėjo žmogų, atstovaujantį „apačioms“. Kas ką atstovauja vyriausybėj, ko gero, jam nėra įdomu. Peštynės įdomiau. Pagaliau, į gatves išeina išsilavinę, viešąjį sektorių ir viešąjį interesą atstovaujantys žmonės, gal sergėsis „netikrų pranašų, kurie ateina pas jus avių kailyje, o viduje yra plėšrūs vilkai“ (Evangelija pagal Matą). Vilkai nebuvo niekur išėję, jie laimėdavo visus, deja, laimėjo ir paskutinius rinkimus.

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/ringas/lit/romas-lazutka-kas-mus-valdo-ir-ar-juos-vercia-tapinas.d?id=79813415

 
Romas Lazutka,
www.DELFI.lt
Komentarai išjungti.