Signalai apie mobingą Alytaus savivaldybėje: valstybės tarnautojai neapsikentė politikų elgesio

Signalai apie mobingą Alytaus savivaldybėje: valstybės tarnautojai neapsikentė politikų elgesio

Alytaus miesto savivaldybėje tvyro įtampa. Antradienio vakarą Alytaus miesto merui, tarybos nariams ir administracijos direktorei buvo išplatintas Alytaus miesto savivaldybės administracijos darbuotojų profesinės sąjungos atstovų pranešimas apie administracijos darbuotojų atžvilgiu naudojamą mobingą. Administracijos atstovai tikina, kad jeigu visa tai nesiliaus, kai kurių politikų lauks liūdnos pasekmės, o kai kurie tarybos nariai atkerta neketinantys nusileisti ir toliau planuojantys reikalauti ne ponauti, o tarnauti miestui.

Įteikė raštą dėl patiriamo mobingo

Rašte teigiama, kad savivaldybės administracijos skyrių vadovai, pavaduotojai ir specialistai, tarybos komitetų bei tarybos posėdžių metu vis dažniau susiduria su žeminimais, jų autoriteto ir reputacijos menkinimu, esą su jais kalbama pakeltu tonu.

Esą eidami pristatinėti sprendimų projektus, jie patiria įtampą, baimės jausmą neigiamoms reakcijoms, priešiškam kai kurių tarybos narių nusiteikimui.

Rašte teigiama, kad tokia situacija mažina darbingumą, trikdo dėmesį bei turi įtakos veiklos kokybei ir efektyvumui.

Įvardijami ir konkretesni atvejai, kai kai kurie administracijos atstovai yra įvardijami kaip dirbantys prastai,  reikalaujama tarnybinių patikrinimų.

Rašte nėra įvardijami galimai mobingą naudojantys tarybos nariai, tačiau esą iš posėdžių transliacijų pavardės yra aiškios.

Teigiama, kad administracijos darbuotojai nuolat stengiasi ieškoti dialogo su tarybos nariais, tačiau griežtai atsisako tenkinti tuos tarybos narių norus, kurie prieštarauja moraliniams įsitikinimams ir teisės aktams.

„Norime, kad administracija ir taryba būtų vienas kumštis, o ne sraigtelis, malamas politikų kivirčų“, – rašoma profesinės sąjungos pirmininko Adomo Andriušaičio pasirašytame rašte.

Administracijos darbuotojai nori, kad su jais būtų elgiamasi pagarbiai, o nepasikeitus situacijai, jie atsisakys komitetų ir tarybos posėdžių metu tarybos nariams pristatinėti parengtus sprendimų projektus „gyvai“, o iškilus klausimams, visa informacija būtų teikiama tik raštu. Prašoma ieškoti geriausių bendravimo ir bendradarbiavimo būdų, iškilusias problemas spręsti dalykiškai, o ne mobingu.

Rašte buvo įvardijami ir trys savivaldybės skyriai, kurių darbuotojai galimai susiduria su šiuo reiškiniu – Aplinkos, Švietimo ir sporto bei Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos.

„Laukia liūdnos pasekmės“

Apie galimai egzistuojantį mobingo reiškinį savivaldybės administracijoje „Dzūkijos veidas“ kalbėjosi su Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėju Vytuoliu Valūnu.

„Visi viską žino, mato ir girdi, tad ir turėtų atitinkamai reaguoti. Tiems žmonėms, kurie elgiasi nederamai, kad ir kokias pareigas jie užimtų, nėra suteikta teisė tyčiotis iš kitų žmonių. Tegul negalvoja, kad savivaldybės tarybos nario mandatas suteikia teisę žmogui elgtis nederamai ir tegul jie atsipeikėja, nes laukia liūdnos pasekmės“, – kalbėjo V. Valūnas.

Jis pabrėžė, kad su mobingo reiškiniu kasdieniam darbe pats nesusiduria, to nepatiria nei iš savivaldybės, nei iš administracijos vadovų, tačiau kartais tenka susidurti su kai kurių tarybos narių netinkamu elgesiu tarybos ir komitetų posėdžių bei kitų pasitarimų metu.

Esą su mobingu susiduria ne tik administracijos atstovai, bet ir kai kurie švietimo įstaigų vadovai.

V. Valūnas teigė besiviliantis, kad rašto, kuris buvo adresuotas Alytaus miesto vadovybei ir tarybai užteks ir bus padarytos atitinkamos išvados.

„Niekas neturėtų pykti dėl to rašto, o tik padaryti išvadas“, – sakė V. Valūnas, tikinęs, kad paties rašto nėra skaitęs, tik girdėjęs apie jį ir jo esmę.

Rašte įvardijamas ir vienas tokių paskutiniųjų galimo mobingo atvejų. Tai buvo balandžio pabaigoje vykusiame tarybos posėdyje, kur Alytaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Vida Mačernienė iš vieno politiko sulaukė kandžios replikos, kad ji priklauso Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro valdybai, tačiau vedėja tikino, kad į šias pareigas delegavo pati taryba.

„Jeigu mane iš šių pareigų direktorė atšauktų, su mielu noru sutikčiau jas apleisti. Tai yra papildomas neapmokamas darbas ir didelė atsakomybė“, – situaciją komentavo V. Mačernienė.

 Meras kalbėsis su tarybos nariais

Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis taip pat išreiškė poziciją dėl susiklosčiusios situacijos:

„Mums ir taip sudėtinga savivaldybėje rasti darbuotojų, nes negalime būti tokie lankstūs atlyginimų atžvilgiu. Specialistų ir šiuo metu trūksta, viešai skelbiame ne vieną konkursą. Turime tokių situacijų, kai administracijos specialisto nuomonė yra kitokia nei kurio nors tarybos nario, arba kai yra trys skirtingos politikų nuomonės ir visi nori, kad ji būtų prioritetinė, tai specialistui sunku išsirinkti vieną. Tačiau tam nereikia pasitelkti žeminimų. Man keista ir atrodo labai negražu, kai viešame posėdyje įžeidinėjami specialistai, siūloma paduoti juos į teismus. Visi mes dirbame dėl miesto, o pagarba turi būti kiekvienam. Jeigu ir toliau tokia situacija kartosis, specialistai yra nusiteikę su tarybos nariais bendrauti tik raštu. Taip būti neturėtų. Žmogus žmogui turi jausti pagarbą. Tapęs tarybos nariu nė vienas netampa pranašesniu už visą miestą. Juk miestiečiai mus išrinko atstovauti. Galbūt vieną dieną tu esi kažkam viršininkas, tačiau kitą dieną tas kažkas viršininku bus tau. Reikėtų pagalvoti, ar lazda neatsisuks kitu galu. Tikrai nereikėtų leistis į asmeniškumus. Be to, dabar kiti laikai ir kitoks požiūris į darbuotoją“.

Meras pabrėžė planuojantis apie tai kalbėtis su tarybos nariais, o su kai kuriais ir asmeniškai.

Ir toliau reikalaus tarnystės miestui

Kaip viena aštriausiai pasisakančių politikių savivaldybės koridoriuose yra įvardijama Laura Radzevičiūtė. „Dzūkijos veido“ kalbinta tarybos narė susiklosčiusią situaciją vertina kaip manipuliaciją ir siekį apjuodinti tarybos narius, taip pat ji tikino ir toliau iš valstybės tarnautojų ketinanti reikalauti tarnystės miestui.

„Tie, kas skundžiasi, mano nuomone, yra ne tik nekompetentingi, bet ir tendencingai savo veiksmais daro žalą Alytaus miesto savivaldybei. Susiklosčius tokiai situacijai, artimiausiu metu planuoju įvardyti kiekvieno asmens padarytas miestui žalingas veikas. Visai tai, manau, yra tik manipuliacija ir siekis apjuodinti tuos tarybos narius, kurie nuolat kelia klausimus dėl kai kurių savivaldybės darbuotojų kompetencijos. Noriu pabrėžti, kad kai kurie savivaldybės valstybės tarnautojai, o ypač tie, kurie skundžiasi, pamiršta, kad yra miesto tarnai, o ne ponai ir savo elgesiu išprovokuoja kai kurių tarybos narių emocingesnę repliką. Susidaro toks įspūdis, kad mes, tarybos nariai, turime jiems tarnauti ir dar nusilenkti. Tokie neturėtų dirbti valstybės tarnyboje. Kol būsiu savivaldybės tarybos narė, tol iš jų reikalausiu tarnystės miestui“, – kalbėjo politikė.

https://dzukijosveidas.lt/2021/05/12/signalai-apie-mobinga-savivaldybeje-valstybes-tarnautojai-neapsikente-politiku-elgesio/

Komentarai išjungti.