VIETOJ NEAPMOKAMŲ ATOSTOGŲ – STREIKAS

VIETOJ NEAPMOKAMŲ ATOSTOGŲ – STREIKAS

vtps_sueigaVardindami šiurpius skaičius – kai kurių valstybinių institucijų biudžetai šiems metams sumažėjo iki 50 proc. – Lietuvos valstybės tarnautojų profesinės sąjungos įgaliotinių tarybos nariai sausio 29 d. svarstė ką daryti, dalijosi patirtimi ir piktinosi, jog daugelyje ministerijų darbuotojai nėjo neapmokamų atostogų. Tai – savivaldybėse ir kitose įstaigose šiuo metu labiausiai paplitusi taupymo priemonė.

Aiškindama, jog atlyginimai šiais metais valstybės tarnyboje nebus mažinami, o tik jų fondai, valdžia nenurodo jokio recepto, kaip tą padaryti. Todėl ir sukasi kiekviena institucija taip, kaip išmano. Ten, kur yra profesinės sąjungos, dažniausiai administracijos vadovai su jomis konsultuojasi, tačiau iš esmės situacijos tai nekeičia.

O situacija išties liūdna: 10 proc. sumažinti darbo užmokesčio fondai – tik deklaracijos, daugumoje įstaigų šių metų biudžetai 30, o kai kur ir 50 proc. mažesni nei pernai. Paradoksas tas, kad institucijos, uoliai taupiusios pernai, šiemet dar labiau smaugiamos, o tos, kurios į taupymą žiūrėjo pro pirštus, šiek tiek lengviau galės kvėpuoti ir šiais metais. „Jau po pernai taupymo šiemet nebėra ką taupyti”, – piktinosi profsąjungininkai.

Profesinių sąjungų vadovai iš visos Lietuvos dalijosi patirtimi, kaip nuspręsta išgyventi metus su dešimčiai mėnesių turimomis darbo užmokesčio lėšomis. Štai Šiaulių savivaldybės tarnautojai, biudžetui „susitraukus” net 30 proc., nusprendė eiti po 14 d. neapmokamų atostogų. Valstybinės mokesčių inspekcijos profesinė sąjunga apklausė visus darbuotojus, kokią taupymo priemonę jie laiko mažesne blogybe. 60 proc. atsakiusiųjų teigė geriau pasirinksią neapmokamas atostogas, mažiau darbuotojų pasisakė už sutrumpintą darbo savaitę, dar mažiau – už etatų mažinimą, ir mažiausiai – už sutrumpintą darbo dieną. Tokiu būdu nuspręsta visiems išeiti tam tikrą skaičių dienų nepamokamų atostogų.

Čia atsirandanti kita problema – jeigu darbuotojai nepakankamai solidarūs, tai tie, kurie neina atostogų, už juos atkentėti turi kiti, todėl kai kuriose įstaigose dauguma žmonių pasisako už sutrumpintą darbo savaitę. Teisingai tą padaryti vienoje institucijoje sudėtinga, todėl buvo išreikšta pageidavimų, kad Vyriausybė nustatytų tokią tvarką valstybės mastu.

Šis pasiūlymas nesulaukė pritarimo, o priešingai, ėmė daugėti pasisakymų, jog taikstytis su tokia situacija negalima. Pradėtos vardinti ministerijos, kurių tarnautojai nei pernai, o panašu, kad ir šiemet nepamokamų atostogų eiti neketina.

Maža to, kai kuriose valstybės institucijose dirbantys asmenys teigė matantys, jog nepaisant virvės ant kaklo darbuotojams, kitos įstaigos išlaidos būna nepagrįstai išpūstos arba leidžiamos nebūtinoms prekėms ar paslaugoms pirkti.

Piktintasi, jog atlyginimai mažėja, o paslaugas reikalaujama garantuoti tas pačias. Valstybės institucijose dirbantys žmonės teigė norį prastovų įforminimo galimybės, kokią turi verslas – kurį laiką nedirbti ir gauti minimalų atlyginimą.

Dar originalesnis pasiūlymas, susilaukęs net aplodismentų, nuskambėjo iš jauno profsąjungininko lūpų – vietoj nepamokamų atostogų, kurių metu susirgus žmogui negarantuojamos socialinės garantijos, susiorganizuoti streiką. Jo metu darbuotojas turės visas garantijas kaip ir dirbdamas.

LVTPS įgaliotinių tarybos susirinkime taip pat buvo siūloma nepasiduoti bendram taupymo vajui. „Pats nebuvau, neketinu ir savo kolegas raginu neiti nepamokamų atostogų, – teigė profsąjungininkas iš Kauno. – Juk bet kokiu atveju valstybės tarnautojas be atlyginimo neliks”. Jam pritarė ir kitas įgaliotinis teigdamas, jog įstaiga, išleisdama savo darbuotojus neapmokamų atostogų, tačiau atlikdama visas jai patikėtas pareigas, pademonstruoja vidinį rezervą: vadinasi, ir su mažesnėmis pajėgomis įmanoma atlikti tą patį darbą.

Baigiantis susirinkimui buvo nuspręsta parengti kreipimąsi į savivaldybių tarybas, ministerijas bei aukščiausias valdžios institucijas dėl valstybės institucijų veiklos užtikrinimo ir solidarumo principo valdymo išlaidų karpymo procese.

Beje, susirinkime ne kartą ir LVTPS pirmininkės Irenos Petraitienės ir kitų minėta, jog LVTPS pasisakė kategoriškai prieš Nacionalinio susitarimo pasirašymą.

Šaltinis “Lietuvos profsąjungos”

Komentarai išjungti.