SUTARIMO NĖRA: TRIŠALĖJE TARYBOJE IR VĖL VERDA AISTROS

SUTARIMO NĖRA: TRIŠALĖJE TARYBOJE IR VĖL VERDA AISTROS

Karštos diskusijos dėl terminuotų sutarčių ir išeitinių išmokų ir vėl užėmė daugiausiai laiko antradienį vykusiame trišalės tarybos posėdyje, kur svarstytas naujasis Darbo kodekso (DK) projektas.

Ginčas tarp DK rengimui vadovavusio teisininko Tomo Davulio ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininko Artūro Černiausko įsiplieskė žaibiškai.

T. Davulis klausė, kodėl terminuotos sutartys yra automatiškai blogas dalykas. Į ką A. Černiauskas atsakė, kad profsąjungų tikslas yra tai, kad darbuotojai dirbtų pagal neterminuotas sutartis.

„Tačiau lankstesnis terminuotų sutarčių sudarymas paskatintų darbo vietų kūrimą ir ženkliai pakels mūsų konkurencingumo reitingą“, – aiškino teisininkas.

Bet profsąjungų atstovas nenusileido ir dėmesį atkreipė į nedarbo padėtį Ispanijoje. „Ten ekonominiu sunkmečiu žmonės buvo labai lengvai atleidžiami. Tai ar norime, kad darbo vietos būtų stabilios?“ – klausė jis.

Tačiau T. Davulis pastebėjo, kad profsąjungos neatstovauja bedarbiams, kuriems naujos darbo vietos aktualiausios ir prašė tai leisti padaryti DK ir visą Socialinį modelį kūrusiems mokslininkams.

Razinų nerankioja?

T. Davulis piktinosi, kad profsąjungos iš viso kekso nori išrankioti tik razinas, t. y. tik sau palankias DK pataisas, bet turi būti balansas ir todėl darbdaviams taip pat turi tekti palankių pataisų.

„Mes razinų nerankiojame“, – sakė A. Černiauskas. Čia darbdaviai nori už pigiausią kainą nusipirkti liberalumą, kuris kainuoja brangiai.“

T. Davulis aiškino, kad nenuolatinio darbo pavojus yra įvertintas ir Europos Sąjungos teisė yra jį sureguliavusi.

„Tam yra įspėjimo laikotarpiai, išeitinės išmokos, nedarbo pašalpos ir kitos socialinės garantijos“, – sakė jis.

Galiausiai A. Černiauskas paaiškino, kad ten, kur dirbama pagal terminuotas sutartis, sunku kurti profsąjungas, kurios atstovautų darbuotojų teisėms.

Dėl išmokų – aklavietė

Profsąjungų atstovai pasiūlė, kad pagal terminuotą sutartį mažiau nei metus dirbusiam darbuotojui, jį atleidus būtų išmokama 1 vidutinio darbo užmokesčio (VDU) išmoka. O jei jis dirbo ilgiau, tada – 2 VDU.

Tačiau prieš tai sukilo tiek darbdavių tiek Vyriausybės atstovai ir aiškino, kad taip nebelieka skirtumo tarp terminuotų ir neterminuotų sutarčių.

„Padirbs 1 mėnesį, jį atleis, tai už tai reikės išeitinę sumokėti?“, – piktinosi Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Jonas Guzavičius.

Tačiau, kaip ir dėl šio, taip ir dėl kitų DK straipsnių, susijusių su terminuotų darbu trišalė taryba nesusitarė ir buvo užfiksuotos nesutapusios pozicijos tarp darbdavių ir profsąjungų.

„Jas pateiksime politikams ir Seimas nuspręs“, – sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinis direktorius Gediminas Rainys.

 

Edgaras Savickas

DELFI

Visas straipsnis šia saityno prieiga:

http://www.delfi.lt/verslas/verslas/sutarimo-nera-trisaleje-taryboje-ir-vel-verda-aistros.d?id=68072258#ixzz3bGKupcY7

Komentarai išjungti.