Viešnagė Zanavykų krašte

Viešnagė Zanavykų krašte

Spalio 28 d. Vilniaus miesto socialinės paramos centro profesinės sąjungos nariai išsiruošė kelionėn į Zanavykų kraštą.

 

Pirmasis objektas – Zyplių dvaras, apsuptas vienu didžiausių parkų Lietuvoje. Čia auga įvairūs medžiai, tyvuliuoja du tvenkiniai. Sodybos arklidėse ir svirne įrengtos  meno galerijos, ūkiniuose pastatuose  – kalvė ir keramikos dirbtuvės.

Šis dvaras laikomas viena svarbiausių Šakių karšto lankytinų vietų.

Apžiūrėję šį nuostabų kampelį, keliavome į Šakius. Čia lankėmės aliejaus spaudykloje  „Aletovis“, ten išvydome, kaip mechaniniu būdu, išsaugant visas gamtos dovanotas pirmapradės medžiagos savybes, spaudžiamas aliejus.

Vėliau lankėmės kavinėje-vyninėje, ten gavome unikalią progą paragauti Pienių vyno, kuris  iš tiesų egzistuoja ir mes jo tikrai skanavome. Be šio, dar ragavome 9 rūšių vyno. Keisčiausias buvo dilgėlių vyno skonis.

Galiausiai nukeliavome į sūrių namus. Čia sumaniosios ir darbščiosios Zanavykų gaspadinės spaudžia skaniausius sūrius. Edukacinėje pamokoje „Kaimiško sūrio gimimas“  daug sužinojome apie zanavykišką saldaus pieno sūrį bei kitas sūrių rūšis. Išgirdome sūrio atsiradimo istoriją, kaip sūris gaminamas, slegiamas, ragavome sūrių. Skaniausias, žinoma, buvo mūsų pačių pagamintas.

Teko ir sviestą „mušti“. Vėliau lankėmės etnografinėje suvalkiečio sodyboje, o vietos gaspadinės  pečiuje iškepė bulvių plokštainį (kugelį), jį pasigardžiuodami valgėme, užsigerdami vietine gira ir arbata.

Vykdami link namų, dar kartą pravažiavome Lukšius. Gražesnį miestelį šiame krašte sunkiai surastume. Ne paslaptis, kad kalvystės ir skulptūros darbais garsėjantis miestelis, už savitumą labiausiai dėkingas entuziastui, dabartiniam miestelio seniūnui Vidui Cikanai.


 

Birutė Melianienė

Vilniaus m. socialinės paramos centro

profesinės sąjungos pirmininkė

Komentarai išjungti.