Kodėl „blogasis“ Darbo kodeksas nesustabdė rekordinių investicijų?

Kodėl „blogasis“ Darbo kodeksas nesustabdė rekordinių investicijų?

Manęs kolegos nesupras, nes pradėsiu girti esamą valdžią ir net įstatymus. Kodėl? Todėl, kad pati valdžia, ypač socialdemokratai, negali girtis. Jei pradėtų – sugriautų savo bei kai kurių darbdavių atstovų aktyviai auginamą mitą, kad dabartinis Darbo kodeksas veda Lietuvą į prapultį. „Va, net „Coca-cola” pasitraukė, taip blogai dabar yra“, – kalba ir liberalai.

Nejauku. Taip, nejauku, jei nesidomi, kas vyksta aplink, ir gyvenimą matai fragmentiškai. Iš tiesų 2015 m. Lietuva pritraukė rekordines tiesiogines užsienio investicijas. Aplenkėme net Estiją, taip pat Latviją ir dar daug regiono kaimynų. Lietuvoje užsieniečiai investavo beveik 800 mln. eurų; iš jų daugiau kaip pusė milijardo eurų reinvesticijos.

Taigi, dabar pasakykite, mieli ponai iš Vyriausybės ir darbdavių asociacijų, jei viskas taip blogai, kaip jūs nuolat įtikinėjate, kodėl užsienio įmonės tokią dalį pelnų skyrė investicijoms Lietuvoje? Toje pačioje „siaubingai stagnuojančioje“ šalyje? Panašūs rodikliai būtų ir ankstesniais metais, bet 2013 m. ir 2014 m. stipriai sumažėjo investicijų iš Rusijos. Visgi pernai jas su kaupu kompensavo vakariečiai, statysiantys gamyklas Marijampolėje, Panevėžyje, Kazlų Rūdoje ir kituose miestuose ir, žinoma, kursiantys aptarnavimo centrus Vilniuje bei Kaune.

Per pirmus šių metų mėnesius užsienio investuotojai paleido dar 19 naujų projektų ir sukūrė beveik 2 tūkst. darbo vietų. Kas apie tai prasitarė išskyrus „Investuok Lietuvoje”? Teisingai, niekas. Juk kur kas skaniau piktintis, kai veiksmas negatyvus.

Dėl „Cocacolosgamybos iškėlimo Alytuje per 80 žmonių neteks darbo. Taip, tai yra blogai, nes regione rasti darbą sunku. Vis dėlto būtent dėl to reikalingos aiškios socialinės garantijos į tokią situaciją patekusiems žmonėms, o ne jų „karpymas“, kaip nori Vyriausybė. Premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad naujasis Darbo kodeksas sukurs daug naujų darbo vietų. Keista, bet jis nesako, kiek naujų darbo vietų sukuriama ir prie dabar galiojančiojo.

Kasmet mūsų šalyje įsteigiama 10 tūkst. (!) naujų įmonių, kurios sukuria apie 25 tūkst. darbo vietų. Kodėl beriu šiuos skaičius? Ogi todėl, kad nepelnytai padėtis piešiama tik juodomis spalvomis. Prieš kelias dienas socialdemokratai savo renginyje prasitarė, kodėl jiems taip smarkiai reikia naujo Darbo kodekso. Pasirodo, be jo kitų metų biudžetas negalės būti toks deficitinis, kaip planuota. To deficito neleis Europos biurokratai. Šiuo metu sunku neprisiminti ir „auksinių“ virtuvės įrankių – iš deficitinio biudžeto pirktų.

Taigi, gerbiami Seimo ir Vyriausybės nariai, darbdaviai ir jų atstovai, Lietuvoje nėra taip blogai, kaip jūs tikinate. Pernai sugebėjote įrodyti užsienio verslui, kad esame patrauklesni nei Estija, Latvija ir kiti kaimynai. Tam nesutrukdė nei senas Darbo kodeksas, nei seni mokesčiai. Pastaruosius tikrai reikia tobulinti, kad šie nebebūtų tokia kančia uždirbantiems mažiausiai. Tuo metu  Darbo kodeksą būtina subalansuoti, kad nebūtų „žaidžiama į vienus vartus”, kaip stengiasi padaryti valdantieji.

Jei norite „skandalintis“ dėl išeinančios vienos įmonės ir dėl to darbo neteksiančių 84 alytiškių, tai būkite atviri ir pasakykite jų šeimoms, kokias garantijas norite „įkalti“ naujame Darbo kodekse. Jų veiduose pamatysite tikrąją nuomonę apie save – ne reitinginę.

Dėl to mes palaikome Darbo kodeksą su Prezidentės pataisomis. Jis būtų orientuojamas įžmones, o ne biudžeto deficitą.

 

Artūras Černiauskas,

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas

Komentarai išjungti.