Minimalios algos didinimas: profsąjungos nori beveik 50 eurų, bet jiems siūlomi nebent 4 eurai

Minimalios algos didinimas: profsąjungos nori beveik 50 eurų, bet jiems siūlomi nebent 4 eurai

Verslų ir darbuotojų atstovai neranda sutarimo, kiek Lietuvoje turėtų didėti minimali mėnesio alga (MMA). Tvyrant nežiniai dėl galimos antros koronaviruso bangos, neatsitiesus visiems verslams dar po pirmosios, verslų atstovai siūlo iš viso atsisakyti minties MMA didinti, bet profsąjungos nusileisti nežada

Šiuo metu šalyje MMA siekia 607 eurus (į rankas 437 Eur). Trišalėje taryboje profesinių sąjungų atstovai pasiūlė nuo naujų metų MMA padidinti 48 eurais, tačiau tiek Lietuvos bankas, tiek verslus atstovaujančios asociacijos prašė palaukti. Dabar tolimesnės diskusijos nukeltos į rudenį. Laidoje „Piniginiai reikalai“ diskutuota, ar šiemet iš viso realu didinti minimalią algą. O socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė nurodė, kad pagal dabartinius skaičiavimus, jei ir būtų galima didinti MMA, tai tik keturiais eurais.

Verslas siūlo šiemet apie MMA didinimą nekalbėti

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos prezidentė Inga Ruginienė laidoje aiškino, kad pasitelkus pirmo šių metų ketvirčio duomenis (dar iki pandemijos), pagal sutartą formulę apskaičiuota, kad MMA galėtų didėti 48 eurais. Trišalė taryba dar anksčiau yra nusprendusi, kad MMA turi sudaryti 45–50 proc. vidutinės algos.

„Normalu, kai ateina laikas kalbėti apie MMA, imi paskutinius skaičius, kuriuos turi ir juos skaičiuoji. Dabar Trišalėje taryboje šis klausimas atidėtas tam, kad įvertintume Covid–19 situaciją ir antrą ketvirtį, nes jis buvo pakankamai sunkus šaliai. Įvertinus antrą ketvirtį vėl sėsime prie formulės, skaičiuosime ir žiūrėsime, bet jau dabar galiu pasakyti, kad mūsų analitikai skaičiavo, jog minimali alga turi didėti.

Mes nežinome, kas bus, tačiau turime paskutines Finansų ministerijos prognozes ir įvertinimą šitos situacijos ir tai pakankamai teigimas įvertinimas. Taip Finansų ministerija pasakė, kad ekonomikos atsigavimas lėtės, bet jie mato tikrai teigiamą atsigavimą ir tą mes ir matome šiandien daugelyje sektorių. Iš tikrųjų būtų labai nesąžininga pasakyti, kad visi nukentėjo ir visi kenčia. Tikrai yra tų sektorių, kuriems dabar labai sudėtinga, bet yra didžioji dauguma sektorių, kurie netgi turėjo dar geresnius rezultatus nei iki karantino“, – laidoje kalbėjo I. Ruginienė.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) Verslo aplinkos ir ekonomikos departamento direktorė Raminta Radavičienė prieštaravo ir tikino, kad šiuo metu verslas gyvena visiškai neapibrėžtomis sąlygomis, tad iš viso kalbėti apie MMA didinimą – nesusipratimas.

„Situacija yra neeilinė ir jei kalbėtume apie būtinybę laikytis to susitarimo, turime vertinti, kad turime neeilinę situaciją, dėl to, matyt, ir galimi tam tikri laužymai to susitarimo. (…) Turi būti MMA derinamas su vidutiniu darbo užmokesčiu, turime kitų valstybių kontekstą žiūrėti. Faktas, kad labai svarbu ir įmonių, ir kartu visos Lietuvos konkurencingumas, bet šiuo atveju mes, kaip verslas ar darbdaviai, pasisakėme, kad per ankstyvas šią dieną žingsnis svarstyti MMA didinimą. Mes neturime statistinių duomenų, aiškaus įvertinimo, kaip šiandien dieną paveikti sektoriai. VDU dydis bus skelbiamas tik rugsėjo pradžioje antro ketvirčio. Galų gale, kas labiausiai neramina, ar nelaikas kalbėti, kaip elgsimės antros pandemijos bangos atveju“, – teigė R. Radavičienė ir pridūrė, kad MMA būtent mokamas dažniausiai tuose sektoriuose, kurie patyrė didžiausią nuosmukį ir labiausiai nukentėjo.

„Racionaliausia, vertinant koks yra kontekstas ne tik Lietuvoje, bet visoje Europoje ir visame pasaulyje, turbūt reikėtų drąsiai pasakyti, kad gal šiemet ne tie metai iš viso kalbėti šiuo klausimu“, – taip pat teigė pašnekovė.

Gali didėti nedarbas, įdarbinimas ne pilnu etatu

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė laidoje tikino, kad tikrai ne didžioji dalis verslo iš karantino išėjo kaip nugalėtojai. Anot jos, stebint augantį nedarbą, MMA didinimas gali sukelti dar daugiau neigiamų pasekmių.

„Išklausėme tiek Lietuvos banko, tiek „Sodros“ informaciją apie mažėjantį darbo užmokesčio fondą, kas turi įtakos nedarbo augimui, krentantį dirbančiųjų skaičių. Negalėtume pasakyti, kad situacija gerėja, kai kiekvieną mėnesį matome, kad pas mus auga nedarbas. Reikėtų priminti, kad daugiausia įmonių nukentėjo, nes 191 tūkst. asmeniui mokame prastovas.

Yra kai kurie laimėtojai sektoriai. Tai IT sektorius, kuris programuoja, kai kur pardavimo sektoriai. Bet yra kai kur ir gamyba negali atsivežti žaliavų, stoja paslaugos. Patys matome, kad ir sektorius traukiasi, mažėja, vėlgi atlyginimai taip pat mažėja.

Padidinus MMA, ką visada sakome, arba išauga šiek tiek nedarbas, bet tikriausiai šituo laikotarpiu gali būti ir didesnė įtaka. Antras dalykas, tai įtaka darbo užmokesčio augimui, tada (darbuotojai gali būti priimami – Delfi) dirbti ne pilnam etatui, bet 0,75 ir 0,5 etato“, – pastebėjo E. Radišauskienė. Anot socialinės apsaugos ir darbo viceministrės, jeigu vis dėlto būtų laikomasi susitarimo, MMA galėtų didėti apie 4 eurus.

„Jeigu į pačią formulę įvesti, gaunasi taip, kad reikėtų didinti 4 eurais, nes Finansų ministerija, kur pristatė liepos pradžioje, mums jau duoda suprasti, kad situacija negerėja ir mes matote minusius rodiklius, BVP įtaką. Tai pasakyti, kad mes atsigauname, ekonomika auga labai stipriai, nėra tiesa“, – pabrėžė ji.

I. Ruginienė replikavo, kad galbūt yra manipuliuojama formule. „Mes skaičiuojame, kad tikrai ne 4 eurai, o turėtų būti daugiau. Be abejo sunku diskutuoti bet kokioje temoje, kai tu neturi skaičių. Vyriausybė tam tikrus skaičius turi, mes jų neturime. Turime tik prognozes. Jei imtume prognozuojamą vidutinį darbo užmokestį, tai per antrą ketvirtį jis taip stipriai nenukrito, kad iš 50 eurų liktų 4. Prasideda manipuliavimas formule ir mes tai jaučiame“, – teigia ji.

Delfi primena, kad tolimesnė diskusija dėl MMA didinimo turėtų tęstis rudenį, kai bus gauti II ketvirčio atlyginimų duomenys. Dabar MMA siekia 47,5 proc. vidutinės algos – 607 eurus (iki mokesčių).

https://www.delfi.lt/verslas/mano-eurai/minimalios-algos-didinimas-profsajungos-nori-beveik-50-euru-bet-jiems-siulomi-nebent-4-eurai.d?id=84880105

Komentarai išjungti.