Naujasis Darbo kodeksas – laukia teismai?

Naujasis Darbo kodeksas – laukia teismai?

Trečiadienį Seimas, ilgai diskutavęs dėl naujo Darbo kodekso, nepritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlymams Darbo kodeksui, kuriais buvo siekiama labiau socialiai apsaugoti darbuotojus ir atmetė jos veto, palikęs galioti birželio 21 d. priimtą naująjį Darbo kodeksą, kuriame smarkiai liberalizuoti darbo santykiai.

Už veto atmetimą balsavo 74 parlamentarai, 39 buvo prieš, 10 susilaikė. Sprendimą atmesti prezidentės veto palaikė didžioji dalis valdančiųjų, taip pat opozicinė Liberalų sąjūdžio frakciją. Savo ruožtu pagrindinė opozicijos jėga Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai balsavo prieš.

Veto atmetimui pritarė 29 socialdemokratai, tačiau 8 šios frakcijos nariai balsavo prieš arba susilaikė. Tarp nepritarusių veto atmetimui buvo Socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas, Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas, Aušrinė Marija Pavilionienė, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas ir kiti. Balsuojant dėl prezidentės veto, skilo ir valdančiųjų „darbiečių“ frakcija – 18 jos narių balsavo už veto atmetimą, 4 prieš ir 2 susilaikė. Tarp nepritarusiųjų daugumos pozicijai – „darbiečiai“ Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė, Gediminas Jakavonis, Mečislovas Zaščiurinskas ir kiti. Dauguma valdančiųjų „tvarkiečių“ frakcijos narių – 8 – balsavo už tai, kad veto būtų atmestas. Vienintelis „tvarkietis“ Algimantas Dumbrava nepritarė veto atmetimui.

Šį balsų trūkumą tarp valdančiųjų didžiąja dalimi kompensavo opozicinio Liberalų sąjūdžio vieninga parama (12 balsų „už“) veto atmetimui, taip pat ir trijų opozicinių konservatorių – Arvydo Vidžiūno, Dainiaus Kreivio ir Sergejaus Jovaišos „už“. Prieš balsavo 20 konservatorių, o frakcijos seniūnas A. Kubilius balsavime nedalyvavo. Už veto atmetimą taip pat balsavo ir 4 Mišrios Seimo narių grupės atstovai, tačiau 7 šios grupės nariai nepritarė veto atmetimui. Vieningai veto atmetimui nepritarė ir 7 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos nariai.

Prezidentė per tris dienas privalės jį pasirašyti ir Darbo kodeksas įsigalios nuo 2017 m. Premjeras Algirdas Butkevičius žada ištesėti savo pažadus profesinėms sąjungoms ir naująjį Darbo kodeksą dar šioje Seimo kadencijoje pataisyti, kad jis būtų priimtinas visoms pusėms. Pasak Vyriausybės vadovo, kad pataisas tikimasi priimti iki spalio 23 dienos, kai įvyks antrasis rinkimų turas. Pastaruoju atveju prezidentė vėl galėtų vetuoti kiekvieną naują Seimo sprendimą.

Profesinių sąjungų teisininkai jau dabar numato, kad įsigaliojus naujam Darbo kodeksui kils didžiulė teismų banga ir galbut net bus nueita iki Europos Sąjungos teisingumo teismo.

Naujasis Darbo kodeksas kartu su visu socialinio modelio paketu įsigalios nuo 2017 m. sausio 1 d.

Pamatyti, kaip balsavo kiekvienas Seimo narys, galite čia

Kas ir kaip pasikeis galite pamatyti čia

 
Parengta pagal Bns.lt, lrytas.lt, delfi.lt, 15min.lt, vz.lt

Komentarai išjungti.