SEIMAS PRITARĖ PENSIJOS AMŽIAUS VĖLINIMUI 65-ERIŲ METŲ

SEIMAS PRITARĖ PENSIJOS AMŽIAUS VĖLINIMUI 65-ERIŲ METŲ

Parlamentarai pritarė pensinio amžiaus ilginimui iki 65-erių metų vyrams ir moterims. Pensinis amžius bus laipsniškai pradėtas ilginti nuo kitų metų sausio – moterims keturiais mėnesiais per metus, vyrams – dviem mėnesiais per metus, kol pasieks nustatytą senatvės pensijos amžių – 65 metus.

Tačiau opozicija pasipiktino, kad pensininkai nuo šiol bus priversti dirbti iki grabo lentos, o jaunimas negalės rasti darbo, nes darbo vietas bus užėmę senjorai.
Šiuo metu Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo nustatytas senatvės pensijos amžius moterims yra 60 metų, vyrams – 62 metai ir 6 mėnesiai.
Už teisės aktą balsavo 60 Seimo narių, prieš – 42 parlamentarai, dar 12 tautos atstovų balsuodami susilaikė.
Pensinio amžiaus ilginimui nepritarė kai kurie socialdemokratai, o šios partijos atstovė Birutė Vėsaitė pareiškė, kad teisės aktas yra praktiškai diskriminacinis, nes moterims pensinis amžius ilginamas kur kas greičiau nei vyrams.
„Apskritai nepritariu pensinio amžiaus ilginimui ir štai galiu pasakyti kodėl: būtent dėl to, kad moterims pensinis amžius ilginamas dvigubai greičiau nei vyrams. Tai labai neteisinga“, – aiškino politikė.
„Aš pasisakau prieš pensinio amžiaus ilginimą dabar, nes jis nenaudingas jauniems žmonėms, kuriuos mes stumiame į nedarbą, jis nenaudingas brandaus amžiaus žmonėms, kuriuos mes verčiame dirbti iki grabo duobės“, – piktinosi ir „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis.
Premjeras: pradėjo socialdemokratai
Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas, konservatorius Rimantas Jonas Dagys savo ruožtu pareiškė, kad opozicija per visą „Sodros“ reformos svarstymo laikotarpį nesugebėjo pasiūlyti nė vieno normalaus pasiūlymo, o visą oponavimą pavadino „tuščiu reikalu“.
Premjeras Andrius Kubilius taip pat pasipiktino opozicijos oponavimu pensinio amžiaus ilginimui, nes apie tokio sprendimo neišvengiamybę imta kalbėti būtent socialdemokratų vadovaujamu laikotarpiu.
Ilginti pensinį amžių buvo nutarta ir „Sodros“ reformos gairėse, mat didėjant emigracijai ir esant prastai demografinei situacijai baiminamasi, jog „Sodros“ sistema, pagrįsta esamų dirbančiųjų sumokamais mokesčiais, neišlaikys įtampos.
Teisės akte numatoma, kad 2012 m. senatvės pensija bus skiriama 60 metų ir 4 mėnesius sukakusioms moterims ir 62 metus 8 mėnesius sukakusiems vyrams, 2013 metais – 60 metų ir 8 mėnesius sukakusioms moterims ir 62 metus 10 mėnesių sukakusiems vyrams, ir taip toliau – kol senatvės pensijos amžius tiek vyrams, tiek moterims 2026 metais pasieks 65 metus.
Šalia pensinio amžiaus ilginimo parlamentas pritarė ir lydinčiajam įstatymui, kuriuo siūloma panaikinti reikalavimą dėl išankstinės pensijos besikreipiantiems žmonėms būti registruotam Darbo biržoje.
D.Grybauskaitė: palaipsniui ilginti pensinį amžių būtina
Prezidentė Dalia Grybauskaitė palaiko palaipsnio pensinio amžiaus ilginimo idėją.
"Seniai buvo laikas šiuos klausimus svarstyti. Visoje Europoje (pensinis amžius. – ELTA) yra 65-67 metai. Tai daryti būtina, bet labai atsargiai, labai palaipsniui. Tai ir pas mus pasiūlyme yra numatyta, kad šis ilginimas bus labai lėtas, iki 2026 metų. Manyčiau, kad jau laikas seniai tam", – sakė D. Grybauskaitė.
 
 
Eglė Samoškaitė
ELTA
DELFI.lt
 
Primename, kad 2010m. kovo 22d., išplatintas Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pareiškimas,LPSK nepritaria paskelbtai „Sodros“ reformos koncepcijai, kuria planuojama vėlinti pensijos amžių(http://www.lpsk.lt/?lang=lt&mID=3&id=3373).
 
 
Beveik prieš metus (2010-06-21), valdybos posėdžio metu, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija apsvarstė Ligos ir motinystės socialinio draudimo bei Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymams teikiamas pataisas ir teikia savo pastabas teisės aktų projektams Nr. XIP-2235 bei XIP-2237. Šios pastabos pateiktos lietuvos Respublikos Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetui (http://www.lpsk.lt/?lang=lt&mID=3&id=2457).
 

 
LPSK informacija
www.lpsk.lt

 
 

Komentarai išjungti.