„YPATINGOS PADĖTIES“ METU ĮMOKOS Į PRIVAČIUS PENSIJŲ FONDUS LIEKA SUMAŽINTOS IKI 2 PROCENTŲ

„YPATINGOS PADĖTIES“ METU ĮMOKOS Į PRIVAČIUS PENSIJŲ FONDUS LIEKA SUMAŽINTOS IKI 2 PROCENTŲ

„Sodros“ atskaitymų į privačius pensijų fondus dydis lieka 2 proc., nors dar prieš porą metų jis siekė 5,5 proc., o 2012-aisiais turėjo kuriam laikui padidėti iki 6 proc. Tokią Pensijų sistemos reformos įstatymo pataisą trečiadienį priėmė Seimas. Jo sprendimu, pervedimai galės padidėti tik konstatavus, kad baigėsi „ypatingoji padėtis“. Projektui pritarė 95 parlamentarai, prieš jį balsavo 14, susilaikė 18. Pagal pataisą, įmokos į privačius fondus dydis turėtų išlikti 2 proc., kaip buvo nustatyta nuo praėjusių metų liepos. Anksčiau socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas yra sakęs, kad per kitus metus šis sprendimas „Sodrai“ padės sutaupyti 604 mln. Lt.
2007-2008 m. šis dydis siekė 5,5 proc. Jau nuo 2009-ųjų sausio pervedimai buvo sumažėję iki 3 proc. Dabar galiojančiame įstatyme numatyta šiuos pervedimus grąžinti į buvusį lygį, 2012-2014 m. jie turėjo didėti iki 6 proc., o vėliau vėl būtų 5,5 proc.
Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Petras Gražulis siūlė apskritai atsisakyti pervedimų į privačius pensijų fondus. Jam pritarė socdemas Andrius Šedžius: „Galima viešai abejoti ir diskutuoti, kaip galima viešuosius finansus pervesti į privačius fondus. Ar toks sprendimas nesikirto su Konstitucija? Todėl siūlymas yra logiškas ir teisiškai pagrįstas.“ Parlamentaro manymu, reikia baigti viešųjų finansų taškymą privatiems fondams išlaikyti ir skirti pinigų jų iškaboms, o žmonės esą galėtų pervesti pinigus savanoriškai.
Mišrios Seimo narių grupės nariai Valerijus Simulikas, Rima Baškienė, Agnė Zuokienė, Antanas Baura ir Konstantas Ramelis siūlė įmokų į privačius pensijų fondus dydį sumažinti iki 1 proc. Pasak R. Baškienės, taip nenutrūktų žmonių sutartys, tačiau būtų sutaupyta apie 300 mln. Lt, kurie esą padėtų išspręsti daugelį klausimų, pavyzdžiui, dėl motinystės (tėvystės) išmokų.
„Darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas ragino nustatyti kiek didesnę įmoką – 1,05 proc. Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko Rimanto Jono Dagio teigimu, 2 proc. dydžio pervedimai yra pakankamai kompromisinis variantas. Seimas nepritarė nė vienam iš šių siūlymų.
Kartu projekte nurodyta, kad konstatavus valstybėje susidariusios ypatingos padėties pabaigą Vyriausybė turėtų pateikti Seimui siūlymus dėl kaupiamosios pensijų įmokos tarifo didinimo. Antradienį per svarstymą Seimo posėdyje skambėjo klausimai, kaip apibrėžti sąvoką „ypatinga padėtis“.
Tokiu sprendimu anksčiau piktinosi Pensijų fondų dalyvių asociacija, kuri dėl sumažintų atskaitymų jau kreipėsi į Konstitucinį Teismą. Atskaitymų sumažinimas esą yra kėsinimasis į privačią nuosavybę. Svarstymai, kad įmokos gali būti negrąžintos į buvusį lygį, esą rodo, kad negerbiama privati nuosavybė ir nekreipiamas dėmesys į būsimųjų pensininkų interesus.
Antrosios pakopos pensijų kaupimo fonduose dalyvauja dauguma Lietuvos dirbančiųjų.
 
Eglė Digrytė
www.DELFI.lt

Komentarai išjungti.