Seimas svarstys, ar kelti algas valdininkams: papilnėtų ir parlamentarų piniginės

Seimas svarstys, ar kelti algas valdininkams: papilnėtų ir parlamentarų piniginės

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma gerokai padidinti bazinį algos dydį, nuo kurio priklauso politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, tarnautojų ir biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimai.

 

Už šias socialdemokrato Algirdo Sysas pristatytas pataisas po pateikimo balsavo 72 parlamentarai, nė vienas neprieštaravo, 11 susilaikė. Po balsavimo nutarta kreiptis Vyriausybės išvados.

Šiuo metu algos bazinis dydis, nuo kurio priklauso valdininkų, o tarp jų ir Seimo narių, teisėjų atlyginimai, siekia 130,5 Eur. A. Sysas su kitu socdemų Andriumi Palioniu siūlo šį dydį padidinti iki 142 Eur. Šią tvarką siūlomą įteisinti nuo kitų metų sausio 1 d.

Kaip numatyta teisės akto aiškinamajame rašte, šis bazinio algų dydžio šuolis pareikalautų 252 mln. Eur iš valstybės biudžeto: 210 mln. reikėtų valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos baziniam dydžiui padidinti ir 42 mln. Eur valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų ir valstybės tarnautojų pareiginės algos baziniam dydžiui kilstelėti.

Ragino nesikoncentruoti į Seimo narius

Pristatydamas šias pataisas A. Sysas pažymėjo, kad bazinio dydžio padidinimas iš tikrųjų reikštų jo atstatymą, mat nuo ekonominės krizės laikų Lietuvoje (2009 m.) šis dydis taip ir nebuvo sugrąžintas į prieškrizinį lygį.

„9 metus šitų darbuotojų bazinis algos dydis įšaldytas“, – tvirtino A. Sysas.

Jis tikino, kad įšaldyti atlyginimai viešajame sektoriuje ne tik demotyvuoja darbuotojus, bet ir pats darbas viešajame sektoriuje tampa nepatrauklus.

„Pasigirsta spekuliacijos, kad Seimo nariai sau nori pasididinti atlyginimus“, – piktinosi A. Sysas ir priminė, kad, keliant bazinę algą biudžetininkams, atlyginimai kiltų ir parlamentarams.

Socdemas siūlė idėją, kad politikams algų didėjimą galima būtų atidėti trejiems metams, o likusiems valdininkams bazinius atlyginimų dydžius pakelti jau nuo kitų metų sausio 1 d.

„300 tūkstančių žmonių paliekami įkaitais“, – apie biudžetininkų situaciją užsiminė A. Sysas.

Konservatorius Andrius Kubilius kritiškai vertino socdemų idėją, mat ji pareikalaus įspūdingos sumos iš valstybės iždo.

„Reikės apie 252 milijonų eurų. Tai yra didžiulė suma“, – perspėjo konservatorius.

A. Kubilius klausė A. Syso, ar tokie pasiūlymai suderinti su premjeru Sauliumi Skverneliu ir finansų ministrų Viliumi Šapoka.

„Jūs kur dabar esate – opozicijoje ar valdantieji?“, – priminęs keblią socdemų situaciją po to, kai partija nutarė trauktis iš valdančiosios koalicijos, o frakcija toliau bendradarbiauja su „valstiečiais“ A. Syso klausė konservatorius.

A. Sysas replikavo, kad apie valdininkų algų kėlimą diskutavo tiek su Vyriausybės vadovu, tiek ir su finansų ministru.

„Jie rezervuotai į tai žiūri“, – teigė socdemas.

Vyriausybė dar nenusprendė

Kiek vėliau Vyriausybės valandos metu apie šį klausimą savo nuomonę pateikė ir premjeras S. Skvernelis. Tiesa, jis tiesiai neatsakė, ar užteks pinigų valdininkų ir biudžetininkų algų kėlimui.

„Po pateikimo (įstatymo projekto – Alfa.lt) yra paprašyta Vyriausybės išvados ir natūralu, kad mes iki spalio 17 dienos pateiksime biudžeto projektą. Iki to laiko diskusijos ir sprendimai dar nėra priimti net ir Vyriausybėje. Be abejo, kas susiję su finansiniais įsipareigojimais, galima našta, tai tik laikantis bendrų, griežtų principų, kas susiję su finansinės drausmės laikymusi ir su papildomo finansavimo atsiradimo ir skatinimo, vykdant struktūrines reformas“, – komentavo S. Skvernelis ir pridūrė, kad Vyriausybė, pateikusi savo išvadą, pateiks ir atsakymą dėl A. Syso iniciatyvos.

Naujienų portalas Alfa.lt primena, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija anksčiau siūlė valdininkų algų bazinį dydį padidinti iki 132 Eur.

Algas kelti siūlė ir konservatorius

Ketvirtadienio vakarinio plenarinio posėdžio metu iniciatyvą didinti politikų, teisėjų, valdininkų, biudžetininkų algas pristatė ir konservatorius Arvydas Anušauskas.

Seimo narys pareiginės algos bazinį dydį siūlo nuo kitų metų pakelti 2,5 Eur – iki 133 Eur.

Po pateikimo šiai idėjai Seimas nepritarė. Už konservatoriaus iniciatyvą balsavo 18 parlamentarų, 11 prieštaravo A. Anušausko siūlymui, 54 susilaikė. Galiausiai šis projektas buvo atmestas.

A. Anušauskas pažymėjo, jog jo ir A. Syso projektų nereikėtų atskirti.

„Reikėtų abu projektus įvertinti kartu“, – teigė konservatorius.

Tuo metu socdemas A. Palionis abejojo, ar reikėtų svarstyti ir A. Anušausko, ir A. Syso atlyginimų didinimo idėjas, mat jos yra skirtingos ir visuomenė gali nesuprasti.

Kaip numatyta A. Anušausko pateikto įstatymo projekto aiškinamajame rašte, valstybės tarnautojų, teisėjų, politikų, įskaitant ir Seimo narius, valdininkų bazinio algos dydžio pakėlimui iš valstybės biudžeto prireiktų apie 17,5 mln. Eur per 2018 metus.

Visas straipsnis:

https://www.alfa.lt/straipsnis/50220536/seimas-svarstys-ar-kelti-algas-valdininkams-papilnetu-ir-parlamentaru-pinigines

 

Gytis Pankūnas

Alfa.lt

Komentarai išjungti.