V. Pranckiečio pareiškimas apie komunizmą – nusišnekėjimas ar „valstiečių“ spjūvis biudžetininkams?

V. Pranckiečio pareiškimas apie komunizmą – nusišnekėjimas ar „valstiečių“ spjūvis biudžetininkams?

Ne kartą savo pareiškimais visuomenę nustebinęs Seimo pirmininkas „valstietis“ Viktoras Pranckietis „sužibėjo“ ir šįkart – parlamento vadovas, kalbėdamas apie biudžetininkų algas, paragino nekurti komunizmo. Toks pareiškimas apstulbino valstybės tarnautojų profsąjungą, tuo metu viešųjų ryšių specialistas Arijus Katauskas ragino nesigilinti į tokias V. Pranckiečio kalbas, mat jis tiesiog nusišnekėjo.

 

Šią savaitę Seimas po svarstymo pritarė „valstiečių“ iniciatyvai nuo 130,5 iki 132,5 Eur pakelti beveik dešimtmetį nedidintą bazinį algos dydį, pagal kurį skaičiuojami politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų atlyginimai. Iki galutinio sprendimo liko vienas žingsnis.

Seimo pirmininkas V. Pranckietis, „Žinių radijui“ trečiadienį komentuodamas šį sprendimą, pareiškė, kad valdantieji komunizmo nekuria.

„Jeigu yra tas bazinis dydis, tai bazinį dydį ir galime didinti, o ne kažką kitaip daryti. Arba pereiti prie visos sistemos peržiūros, ir galbūt kitais metais mes tą ir padarysime, kad visa sistema veiktų vieningai, o ne taip, kad kiekviena sritis atskirai sakytų, kad šiandien duokime tiems, rytoj – tiems. Tai reikėtų gal nuosekliau ir neišskiriant jokių, ir nepriešinant tarpusavyje grupių, atskirų žmonių, nes galbūt tie, kas gauna didesnius atlyginimus, jie yra daugiau nusipelnę. Mes gi nekuriame iš naujo komunizmo, kad visiems būtų vienodai“, – kalbėjo V. Pranckietis.

Profsąjungos vadovė: tai atspindi viso Seimo požiūrį

Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irena Petraitienė neslepia, kad tokie V. Pranckiečio pareiškimai ją nustebino.

„Be abejo, Seimo pirmininko pareiškimas neatspindi vieno jo požiūrio. Jis atspindi viso Seimo požiūrį, bent jau taip turėtų būti. Arba bent jau savo partijos narių požiūrį, nes yra labai oficialus asmuo ir iš tikrųjų negali kalbėti vienasmeniškai.

Tas pareiškimas mane nustebino, kadangi nekalbama apie bazinio dydžio pakėlimą. Mes jau devynerius metus kalbame apie bazinio dydžio atstatymą“, – Alfa.lt kalbėjo I. Petraitienė.

Pašnekovės manymu, V. Pranckietis, visų pirma, turėtų išsamiai susipažinti su valstybės tarnautojų sektoriumi ir tik vėliau imtis skambių palyginimų.

„Ir taip valstybės tarnyboje darbuotojų darbo užmokestis labai skiriasi, nes yra labai daug įvairių papildomų priedų prie darbo užmokesčio. Galų gale, vieni gauna už kvalifikacijų klases, o kiti negauna, vieni už stažą valstybės tarnyboje gauna, o kiti negauna. Tai palaukite, iš kur čia komunizmas?“ – stebėjosi valstybės tarnautojų atstovė.

Pašnekovė priminė, kad bazinis algos dydis biudžetininkams nėra didintas devynerius metus, taigi, atsakomybė krenta ne tik ant „valstiečių“ pečių.

„Per devynerius metus buvo dvi vyriausybės. Ir A. Kubiliaus, ir A. Butkevičiaus vyriausybės nė cento nesugebėjo atstatyti bazinio dydžio“, – teigė pašnekovė.

Alfa.lt primena, kad iki 2009 m. sausio mėnesio pareiginės algos bazinis dydis buvo lygus 141,9 Eur (490 Lt), jis dėl ekonominės krizės buvo sumažintas iki 137,57 Eur (475 Lt), o nuo 2009 m. rugpjūčio 1 d. – iki 130,33 Eur (450 Lt). Taigi, bazinis algos dydis nuo 2009 m. buvo sumažintas beveik devynerius metus ir šiuo metu sudaro 130,5 Eur. 

Gina parlamento vadovą: panaudojo riebesnį žodį

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto (SRDK) pirmininko pavaduotojas „valstietis“ Tomas Tomilinas, Alfa.lt paklaustas, ką mano apie V. Pranckiečio pareiškimus, jog valdantieji nekuria komunizmo, tikino, kad parlamento vadovas nieko įžeisti nenorėjo.

„Manau, kad tiesiog jam galbūt kažkiek nesinorėjo kartotis ir jis panaudojo galbūt tokį riebesnį žodį, bet, matyt, jo mintis buvo ta pati – kad atlyginimai yra skirtingi, yra skirtingos patirtys, skirtingos kompetencijos. Mūsų tikslas – kad mažiausios grandys (valstybės tarnautojų – Alfa.lt) gautų daugiau, kad atotrūkis tarp mažiausios ir didžiausios grandies būtų kuo mažesnis“, – aiškino T. Tomilinas.

Iš pradžių Vyriausybė valstybės tarnautojų bazinį algos dydį nuo 2018 m. siūlė kelti nuo 130,5 iki 132 Eur, SRDK – iki 137 Eur, tačiau Seimas po svarstymo pritarė būtent T. Tomilino iniciatyvai bazinį algos dydį kilstelėti iki 132,5 Eur.

„Valstiečio“ skaičiavimais, jei Seimas palaimintų jo siūlymą, vidutiniškai vienam valstybės tarnybos sektoriaus darbuotojui (iš viso jų yra apie 180 tūkst.) alga padidėtų apie 25–26 Eur. Anot jo, galima būtų numatyti ir ženklesnį didėjimą, tačiau, visų pirma, reikalinga valstybės tarnybos pertvarka.

„Taip, žinoma, norėtųsi padidinti (bazinį algos dydį – Alfa.lt) gerokai daugiau, bet kaip jūs manote, ar iš pradžių reikėtų pertvarkyti valstybės tarnybą ir tik tada didinti atlyginimus, ar iš tikrųjų reiktų visiems padidinti ir tada pradėti pertvarkyti? Matyt, reikėtų iš pradžių pertvarkyti, įsitikinti, kurie žmonės nori dirbti valstybės tarnyboje, turi pašaukimą tam, ir išsiaiškinti, kas iš tų žmonių yra pasislėpę nuo baisios rinkos, nuo mažų atlyginimų rinkoje“, – dėstė T. Tomilinas.

Viešųjų ryšių ekspertas: V. Pranckietis – ne šiaip politikėlis

Alfa.lt kalbintas ryšių su visuomene bendrovės „Nova Media“ ekspertas A. Katauskas, komentuodamas V. Pranckiečio mestą frazę apie komunizmą, tikino, jog tai galėjo būti tam tikra nuoroda į užkulisines diskusijas.

„Tai reiškia, kad kalbos, kurios paprastai yra už uždarų durų, derinant vieną ar kitą dalyką, pono V. Pranckiečio lūpomis iškeliauja į viešąją erdvę“, – komentavo komunikacijos ekspertas.

„Šita valdžia iš principo pasižymi kai kurių retorikos pradmenų nežinojimu, iš principo gal ir viešo kalbėjimo nesuvokimu, nes tai, kas nuskambėjo, man nuskambėjo kaip „tie, kurie reikalauja, kad būtų pakelta (alga – Alfa.lt) kažkam tiek pat, kiek jau yra pakelta kitiems, faktiškai nori atkurti komunizmą arba reikalauja iš valdžios lygybės, kurios faktiškai mūsų šalyje būti negali“, – aiškino A. Katauskas.

Ryšių su visuomene ekspertas priminė, kad V. Pranckietis nėra eilinis politikas, taigi, jis žodžius turi rinkti itin kruopščiai.

„Tai yra ne bet kokio politikėlio pasakymas, o tai yra žmogaus, kuris, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, galėtų būti ir mūsų šalies vadovas, lūpomis pasakomas vertinimas. Tai gal kartais kai kurie dalykai galėtų būti geriau nušlifuoti.

Bet aš manau, kad tai yra tiesiog paprastas, elementarus nusišnekėjimas, nesuvokiant, koks pavyzdys buvo pasirinktas. Tai yra elementari klaida, rodanti, kad Seimo pirmininkas nelabai valdo kalbą, nes iš principo ten ieškoti kažkokių gilių jo minčių nelabai verta. Akivaizdu, ką jis norėjo pasakyti, bet palyginimą pasirinko tokį, kad retas iš mūsų pasirinktų, kalbėdamas viešojoje erdvėje“, – Seimo pirmininko pareiškimus apie komunizmą vertino A. Katauskas.

 

Gytis Pankūnas

Alfa.lt

Komentarai išjungti.