Vytautas Kernagis. Atviras laiškas Premjerui Sauliui Skverneliui

Vytautas Kernagis. Atviras laiškas Premjerui Sauliui Skverneliui

Gerbiamas Premjere, puikiai suprantu, kokia įtempta Jūsų kiekvienos dienos darbotvarkė. Neabejoju, jog sprendžiant nacionalinius klausimus, dėl objektyvių priežasčių, Jums pro akis gali praslysti tam tikri, regis, mažiau svarbūs kasdieniniai valstybės valdymo klausimai.

Konkrečiai kalbu apie prieš kurį laiką prasidėjusią ir šiomis dienomis tebevykstančią Kultūros ministerijos reorganizaciją. Nusprendžiau šį laišką adresuoti Jums, nes nebetikiu, kad Kultūros ministerijos vadovybė gali nuoširdžiai atsakyti į klausimus dėl užsitęsusių reorganizacijos procesų ministerijoje.

Jūsų Vyriausybė ir valdančioji koalicija darbą pradėjo pažadėdama, kad kultūra taps žymiai svarbesne valstybės politinio gyvenimo dalimi. Kalbėjote apie apleistą kultūros sektorių — nuo šalies kultūros vizijos iki infrastruktūros ir kultūros darbuotojų.

Kultūros ministerijos reorganizacija prasidėjo nuo visuomenėje daug aršių komentarų sulaukusios ministerijos vadovybės sprendimo įteikti atleidimo lapelius visiems Kultūros ministerijos darbuotojams. Akivaizdu, kad pradėti reorganizaciją nuo tokio sprendimo nebuvo labai išmintinga. Bet kokioje įstaigoje ar įmonėje tokie vadovybės veiksmai, visų pirma, stipriai blogina darbovietės emocinę aplinką.

Tiek man, tiek kolegoms Seime iškėlus klausimus, kodėl ministerijos vadovybė elgiasi taip drastiškai, ministerijos vadovybė pažėrė dar daugiau naujų pažadų. Viceministras G. Andriulionis spalio 18 d. Kultūros komiteto posėdyje pasakė, kad darbuotojų etatų klausimas bus išspręstas per lapkričio mėnesį. Profsąjungos valdybos ir Kultūros ministerijos politinės vadovybės susitikimo metu ministerija davė pažadą, kad darbuotojams atsakymą duos iki lapkričio 15 dienos.

Tai reiškia, kad 2017 m. lapkričio 15 d. visiems ministerijos darbuotojams turėjo būti aišku, kurie iš jų lieka darbe ir gauna naujus pasiūlymus, o kuriems visgi teks ieškotis naujos darbovietės. Ministrė savo pažado nesilaikė ir, panašu, kad darbo pasiūlymai nebus spėti įteikti net iki įstatymuose apibrėžto termino – 2018 m. sausio 15 dienos.

Neabejoju, kad šis chaosas trukdo ministerijos darbuotojams kokybiškai atlikti savo pareigas. Tuo labiau, kad Valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo kontekste kultūros sferos darbuotojų nuoširdus darbas kaip niekad reikalingas.

Be to, nerimą kelia ir visa ministerijos reorganizacijos specifika. Pertvarkant ministeriją nėra laikomasi nustatytų terminų, vadovybė ignoruoja viešosios politikos normas, daug klausimų kelia reorganizacijos neatitikimas su dviem pagrindiniais valstybės tarnybą reglamentuojančiais įstatymais – Lietuvos Respublikos Viešojo administravimo ir Lietuvos Respublikos Valstybės tarnybos įstatymais. Tiek Seimo Kultūros komitetas, tiek ministerijos darbuotajai gali patvirtinti, kad yra jaučiamas informacinis vakuumas. Tokia chaotiška ir padrika ministerijos reforma neįmanoma pasiekti gerų rezultatų. Net formaliai ir įvykdžius tokią skubotą reformą, klausimas kyla, kokia pasitikėjimo atmosfera tvyros darbo vietose?

Apgailėtina, jog reorganizacija vyksta visiškai nejautriai ir neatsižvelgiant į žmogiškąjį faktorių. Kiekvienam darbuotojui reikia planuoti pajamas, ruoštis artėjančioms šventėms, galvoti apie tai, kaip sumokėti už vaiko futbolo treniruotes ar muzikos pamokas. Didžiąją dalį ministerijos darbuotojų taip ilgai laikyti nežinioje, mano galva, yra tiesiog elementari nepagarba žmogui.

Jūsų komanda kultūros sritį vadino prioritetine. Šiandien pagrindinėje kultūros politiką įgyvendinančioje institucijoje vyksta būtent tokie dalykai. Ministerija yra valdoma nekreipiant dėmesio nei į elementariausius etikos standartus, nei į teisinę bazę, nei į teisėtus ministerijos darbuotojų lūkesčius. Sutinku, kad reorganizacija Kultūros ministerijoje yra reikalinga. Sutinku, kad reikia kelti tiek darbo kokybę, tiek valstybės tarnybos prestižą. Visgi, tokia reorganizacija, kokia yra vykdoma šiuo metu, prisidės nebent prie dar didesnio chaoso kultūros srityje.

Premjere, prašau Jūsų imtis lyderystės, parodyti, kad Jums ne vis vien, kokie procesai vyksta Kultūros ministerijoje, ir įtikinti Kultūros ministrę pradėti reorganizacijos procesą iš naujo – skaidriai, atidžiau interpretuojant įstatymus ir, svarbiausia, neignoruojant Kultūros ministerijos darbuotojų

Vytautas Kernagis, Seimo TS-LKD frakcijos narys

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/news/ringas/politics/vytautas-kernagis-atviras-laiskas-premjerui-sauliui-skverneliui.d?id=76450907

Komentarai išjungti.