Europos kolektyvinių derybų rugsėjo mėnesio naujienos

Europos kolektyvinių derybų rugsėjo mėnesio naujienos

  • Bulgarija: Socialiniai darbuotojai protestuoja dėl didesnių atlyginimų
  • Danija: Naujas KD susitarimas dėl privataus sektoriaus sveikatos priežiūros padėjėjų
  • Serbija: Minimalus darbo užmokestis 2025 m. padidintas 13,7 proc.
  • Norvegija: Gyvūnų klinikų darbuotojų darbo užmokesčio didinimas
  • Jungtinė Karalystė: Geresnis energetikos darbuotojų darbo užmokestis
  • Lenkija: Tikimasi didelių darbo laiko ir atostogų reformų
  • Vokietija: Medicinos mokyklų darbuotojai tęsia kovą dėl kolektyvinės sutarties
  • Prancūzija: Mobilizacija už darbuotojų teises ir socialinį teisingumą
  • Šveicarija: Darbuotojai mobilizuojasi mažėjant realiam darbo užmokesčiui
  • Izraelis: Teismas sustabdė „Histadrut“ visuotinį streiką
  • Portugalija: Vietos administracijos ir savivaldybių darbuotojai ketina protestuoti
  • Nyderlandai: Vaistinių darbuotojų ultimatumas

Bulgarija

Socialiniai darbuotojai protestuoja dėl didesnių atlyginimų

2024 m. liepos 16 d. Bulgarijos socialinės paramos agentūros (SPA) socialiniai darbuotojai surengė protestą prie Darbo ir socialinės politikos ministerijos Sofijoje. Protestą organizavo profesinė sąjunga „Podkrepa“, juo siekta spręsti opią mažų atlyginimų šiame sektoriuje problemą. Darbuotojai reikalauja nedelsiant padidinti darbo užmokestį, pabrėždami, kad dabartinio 1 050 BGN (537 EUR) bruto darbo užmokesčio nepakanka pragyvenimo išlaidoms padengti, atsižvelgiant į sudėtingą jų darbo pobūdį.

Šis protestas yra platesnės kovos, vykstančios PODKREPA profesinėje sąjungoje socialinės pagalbos srityje, kurioje darbuotojai pasisako už geresnį darbo užmokestį, kuris atspindėtų jų itin svarbų vaidmenį teikiant paramą pažeidžiamoms gyventojų grupėms, įskaitant rizikos grupės vaikus, pagyvenusius žmones ir neįgaliuosius, dalis. Nepaisant to, kad metų pradžioje darbo užmokestis jau buvo padidintas, darbuotojai teigia, kad jis nepateisino jų lūkesčių, todėl ragina jį padidinti bent 15-20 proc.

Protesto metu SPA vykdomasis direktorius Veselinas Kožuharovas susitiko su demonstrantais ir pripažino jų susirūpinimą. Tačiau jis neįsipareigojo padidinti atlyginimą konkrečia procentine dalimi, todėl neaišku, kokie bus tolesni veiksmai. Protestuotojai aiškiai pareiškė, kad jei jų reikalavimai nebus patenkinti, jie yra pasirengę didinti savo veiksmus ir galbūt pradėti neterminuotą streiką.

Situacija tęsiasi ir tikimasi tolesnių pokyčių, nes Finansų ministerija svarsto galimybę skirti papildomų lėšų darbuotojų reikalavimams patenkinti.

 Danija

Naujas KS susitarimas dėl privataus sektoriaus sveikatos priežiūros padėjėjų

Užtikrinta nauja kolektyvinė sutartis privačiose medicinos įstaigose dirbantiems socialiniams ir sveikatos priežiūros padėjėjams – tai svarbus pasiekimas šiai augančiai profesinei grupei. Sutartis, kuri buvo ilgamečių atkaklių pastangų rezultatas, buvo sėkmingai įtraukta į kolektyvinę derybinę sistemą, o FOA dabar atlieka pagrindinį vaidmenį derantis dėl sąlygų, geriau atspindinčių unikalias šių darbuotojų pareigas ir poreikius.

Šiuo susitarimu nuo 2024 m. spalio 1 d. socialiniams ir sveikatos priežiūros padėjėjams nustatomas kvalifikuotas bazinis darbo užmokestis. Atgaline data, nuo 2024 m. birželio 1 d., darbo užmokestis padidės 5,51 %, o nuo 2025 m. birželio 1 d. planuojama jį padidinti dar 2,91 %. Per dvejus metus tai sudarys 8,6 % minimalaus darbo užmokesčio augimą.

Susitarimu ne tik didinamas darbo užmokestis, bet ir gerinamos įvairios užimtumo sąlygos. Jame stiprinamas profesinių sąjungų atstovų vaidmuo ir nustatomos platesnės teisės į motinystės atostogas. Be to, jame įtvirtinamos nuostatos, leidžiančios darbuotojams keisti darbo užmokestį į kasmetinę laisvą dieną, taip pat šiai grupei pritaikytos pensijų išmokos.

Ši kolektyvinė sutartis yra svarbi socialinių ir sveikatos priežiūros darbuotojų padėjėjų pergalė, suteikianti tvirtą pagrindą ateityje gerinti jų darbo užmokestį, išsilavinimą ir darbo sąlygas. Sutartis, dėl kurios derėtasi su Praktikuojančių gydytojų darbdavių asociacija, „HK Privat“ ir FOA, dabar laukia dalyvaujančių organizacijų patvirtinimo, o galutinio sprendimo tikimasi 2024 m. rugsėjo 19 d.

Serbija

Minimalus darbo užmokestis 2025 m. padidintas 13,7 proc.

Neseniai vykusiame Serbijos socialinės ir ekonominės tarybos posėdyje buvo susitarta ateinančiais metais minimalų darbo užmokestį padidinti 13,7 %. Valandinis grynasis minimalusis darbo užmokestis padidės nuo 271 iki 308 dinarų, o tai reiškia, kad mėnesinis darbo užmokestis bus 53 592 dinarai, arba maždaug 454 eurai už vidutinį 174 valandų darbo mėnesį. Tai atitinka Serbijos minimalaus vartojimo krepšelio kainą.

Pirmą kartą per pastaruosius šešerius metus šį sprendimą priėmė ne Vyriausybė, o Taryba. Profesinės sąjungos nuolat pasisakė už tai, kad minimalus darbo užmokestis atitiktų arba viršytų minimalaus vartojimo krepšelio kainą; šis tikslas vis dar nėra visiškai įgyvendintas.

Konfederacija „Nezavisnost“ atsargiai pritarė darbo užmokesčio padidinimui, pažymėdama, kad nors tai yra žingsnis į priekį, jis vis dar neatitinka platesnio jų tikslo pasiekti 60 % vidutinio darbo užmokesčio. Jie pripažino, kad šis padidinimas yra reikšmingas, ypač palyginti su pirminiais 7-8 % pasiūlymais. Tačiau „Nezavisnost“ pabrėžė, kad minimalaus darbo užmokesčio didinimas neturi neigiamo poveikio užimtumui ar ekonominei veiklai, ir pabrėžė, kad reikia tęsti kolektyvines derybas, kad būtų užtikrintas tolesnis darbo užmokesčio didinimas.

SSSS konfederacija taip pat pritarė šiam padidinimui, pabrėždama jo svarbą išlaikant darbuotojų perkamąją galią. Naujasis minimalus darbo užmokestis įsigalios 2025 m. sausio mėn.

Norvegija

Gyvūnų klinikų darbuotojų darbo užmokesčio didinimas

Pasiektas svarbus susitarimas tarp Fagforbundet ir NHO darbdavių organizacijos, atstovaujančios gyvūnų klinikoms. Šiuo susitarimu gerokai padidintas minimalus šių klinikų darbuotojų darbo užmokestis, o tai yra svarbus žingsnis į priekį gyvūnų prižiūrėtojams ir klinikų padėjėjams, kurių darbo užmokestis gerokai padidėjo nuo 2024 m. balandžio 1 d.

Bendras darbo užmokesčio priedas, dėl kurio susitarta, sudaro 7 NOK (0,58 EUR) už valandą, o tai reiškia, kad per metus visą darbo dieną dirbantiems darbuotojams atlyginimas padidės 13 650 NOK (1 135 EUR). Šis patikslinimas ypač reikšmingas įgaliotiems gyvūnų prižiūrėtojams, kurie istoriškai uždirbdavo daug mažiau nei kiti panašų išsilavinimą turintys asmenys. Naujuoju susitarimu šių specialistų metinis minimalus darbo užmokestis padidintas nuo 36 688 NOK (3 051 EUR) iki 69 248 NOK (5 755 EUR) per metus. 

Kitiems gyvūnų klinikų darbuotojams nuo 2024 m. gegužės 1 d. darbo užmokestis taip pat padidėjo nuo 13 650 NOK (1 135 EUR) iki 39 970 NOK (3 323 EUR) per metus. Šie pakeitimai atspindi profesinės sąjungos įsipareigojimą užtikrinti teisingą atlygį visiems šios pramonės šakos darbuotojams.

Be darbo užmokesčio padidinimo, į susitarimą įtrauktos svarbios nuostatos dėl gyvūnų specialistų programoje dalyvaujančių mokinių ir nustatyti vidaus sveikatos, saugos ir aplinkosaugos (DSS) mokymų reikalavimai. Šios nuostatos yra labai svarbios, nes jomis užtikrinama, kad darbuotojai būtų tinkamai apmokyti dirbti su įranga, vykdyti vidaus kontrolę ir laikytis reikalavimų, o tai ypač svarbu, atsižvelgiant į tai, kad kasdien dirbdami jie susiduria su rentgeno spinduliais ir cheminėmis medžiagomis.

Jungtinė Karalystė

Geresnis energetikos darbuotojų darbo užmokestis

Po to, kai pirminis pasiūlymas buvo atmestas, Unite sėkmingai išsiderėjo geresnį darbo užmokestį Scottish Power Energy Network (SPEN) darbuotojams. Naujasis susitarimas numato dvejų metų darbo užmokesčio didinimą, naudingą šimtams darbuotojų visoje Jungtinėje Karalystėje.

Pirmaisiais metais visiems darbuotojams atlyginimai bus padidinti mažiausiai 5,5 %, o papildomi padidinimai priklausys nuo individualaus įvertinimo ir padėties darbo užmokesčio skalėje. Antraisiais metais darbuotojai gaus dar vieną padidinimą, kuris bus lygus infliacijai plius 1,5 %, apskaičiuotai pagal 2025 m. kovo mėn. vartotojų kainų indeksą, įskaitant būstą. Darbo užmokestis bus didinamas ne mažiau kaip 3,5 proc. ir ne daugiau kaip 5 proc., o jei infliacija viršys 4 proc., bus numatyta išlyga, pagal kurią bus galima toliau derėtis.

Susitarimu taip pat nuo 2025 m. balandžio mėn. ,panaikinamas „2 valandų budėjimo“ išmokos atskaitymas tiems, kurie gauna metinę budėjimo išmoką.

Šiam susitarimui pritarė 72 % „Unite“ narių, ir jis bus įtrauktas į rugsėjo mėnesio atlyginimų paketus. Be to, „Unite“ sėkmingai išsiderėjo iki 7,5 proc. didesnį darbo užmokestį Fellside kogeneracinės jėgainės darbuotojams. Susitarimas buvo pasiektas po 15 dienų trukusių protesto akcijų, kurios prasidėjo 2024 m. rugpjūčio 1 d.

Lenkija

Tikimasi didelių darbo valandų reformų

Lenkijos vyriausybė ruošiasi įgyvendinti svarbią Darbo kodekso reformą, siūlydama sutrumpinti darbo valandas, įvedant keturių dienų darbo savaitę arba sutrumpinant darbo dieną iki septynių valandų. Šių pakeitimų tikimasi iki 2027 m., o sprendimą dėl modelio greičiausiai priims atskiros organizacijos. Nors svarstomi abu variantai, tyrimai rodo, kad darbdaviai pirmenybę teikia keturių dienų darbo savaitei.

Šeimos, darbo ir socialinės politikos ministerija pabrėžė, kad svarbu spręsti darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros klausimus, ypač jaunosios kartos atstovams. Darbo savaitės sutrumpinimas laikomas atsaku į šiuolaikinius lūkesčius skirti daugiau laiko šeimai, asmeniniam tobulėjimui ir poilsiui.

Tačiau dėl Lenkijos demografine krizės, susirūpinimo Vyriausybėje nuomonės išsiskyrė. Buvo suabejota ekonominiu trumpesnės darbo savaitės pagrįstumu, kai kurie teigė, kad darbo valandų trumpinimas gali neatitikti dabartinių šalies ekonomikos poreikių.

Be darbo valandų, „Solidarnosč“ pasisako už kasmetinių mokamų atostogų pailginimą nuo 26 iki 35 dienų. Šis pasiūlymas grindžiamas istorine atostogų kompensacijų stagnacija, kuri nesikeitė dešimtmečius. Nors keturių dienų darbo savaitės derinimas su ilgesnėmis atostogomis atrodo mažai tikėtinas, kai kas siūlo 35 valandų darbo savaitę su papildomomis atostogomis ilgai dirbantiems darbuotojams.

Šios diskusijos turėtų suintensyvėti artimiausiais mėnesiais, nes Vyriausybė ruošiasi konsultacijoms ir teisėkūros veiksmams prieš būsimus rinkimus.

Vokietija

Medicinos mokyklų darbuotojai tęsia kovą dėl kolektyvinės sutarties

Hanoverio medicinos mokyklos (MHH) darbuotojai jau daugiau kaip 100 dienų reikalauja kolektyvinės sutarties, kuri pagerintų darbo sąlygas ir sumažintų didelį darbo krūvį. Nepaisant jų pastangų, MHH prezidiumas ir žemės vyriausybė atsisakė pradėti kolektyvines derybas. 100 dienų terminas baigėsi 2024 m. rugpjūčio 15 d., tačiau pažangos nebuvo pasiekta, todėl protestai ir įspėjamieji streikai tęsėsi.

Rugpjūčio 28 d. MHH darbuotojų delegacija susirinko prie Žemutinės Saksonijos žemės parlamento, kad pabrėžtų savo reikalavimų skubumą. Nors žemės politikai išreiškė užuojautą dėl darbuotojų padėties, jie atsisakė pradėti derybas, remdamiesi kolektyvinių derybų asociacijos taisyklėmis. Darbuotojai, palaikomi profesinės sąjungos Ver.di, teigė, kad politinė valia gali įveikti šias kliūtis, nes panašūs susitarimai buvo sudaryti kitose žemėse.

Kadangi vyriausybė ir toliau priešinasi, darbuotojai vis labiau nusivylė. Ver.di pažadėjo griežtinti savo reikalavimus ir toliau siekti derybų, įskaitant galimybę rengti tolesnius streikus. Profesinė sąjunga atmeta alternatyvius sprendimus, pavyzdžiui, darbo susitarimus, kurie neturi ilgalaikių garantijų, kurias suteiktų kolektyvinė sutartis. Darbuotojų reikalavimuose daugiausia dėmesio skiriama personalo skaičiaus gerinimui, sveikatos priežiūros darbuotojams tenkančios naštos mažinimui ir naujų specialistų mokymo gerinimui.

Prancūzija

Mobilizacija už darbuotojų teises ir socialinį teisingumą

2024 m. rugpjūčio 28 d. CGT nacionalinis konfederacinis komitetas paskelbė kvietimą imtis kolektyvinių veiksmų, ragindamas profsąjungas ir darbuotojus toliau telktis dėl socialinio teisingumo. Šis raginimas paskelbtas po kelių neseniai pasiektų pergalių, įskaitant darbo užmokesčio padidinimą beveik milijonui sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų ir viešojo sektoriaus darbuotojų, taip pat geležinkelio darbuotojų išankstines pensijas.

Darbuotojams susiduriant su mažėjančia perkamąja galia ir stagnuojančiu darbo užmokesčiu, CGT pabrėžia būtinybę tęsti protestus. Pagrindiniai reikalavimai – pensijų reformos atšaukimas, atlyginimų didinimas, geresnės viešosios paslaugos. Profesinė sąjunga ragina 2024 m. spalio 1 d. surengti masinį streiką ir demonstracijas, kad būtų daromas spaudimas vyriausybei ir darbdaviams imtis veiksmų.

Ši veiksmų diena sutampa su pirmaisiais debatais dėl nacionalinio biudžeto ir pensininkų profsąjungų protestu dėl geresnių sveikatos priežiūros paslaugų ir pensijų. CGT taip pat ragina organizuoti platesnes mobilizacijas, įskaitant rugsėjo 7 d. protestus prieš Prezidento E. Macrono politinius žingsnius ir dalyvavimą tarptautinėse akcijose už taiką rugsėjo mėn.

Šveicarija

Realiojo darbo užmokesčio mažėjimo sąlygomis darbuotojai mobilizuojasi

Reaguodami į smarkiai sumažėjusį realųjį darbo užmokestį, Šveicarijos darbuotojai organizuojasi reikalaudami teisingo atlygio ir geresnių sąlygų. Federalinio statistikos biuro (OFS) duomenimis, 2020-2023 m. realusis darbo užmokestis sumažėjo 3,1 proc. ir pirmą kartą per pastaruosius dešimtmečius užfiksuotas toks ilgalaikis mažėjimas. Ši darbo užmokesčio erozija ypač didelė atsižvelgiant į didėjančias pragyvenimo išlaidas, o sveikatos draudimo įmokos per pastaruosius dvejus metus išaugo beveik 15 %.

Viešasis sektorius nėra apsaugotas nuo šių iššūkių. Kai kuriuose regionuose realusis darbo užmokestis per tą patį laikotarpį sumažėjo net 4,3 %. Nepaisant šių praradimų, kantonų biudžetuose susidarė didelis perteklius, siekiantis milijardus frankų. Tačiau darbo užmokesčio atsigavimo ženklų nematyti. 2024 m. pradžioje nominalusis darbo užmokestis padidėjo tik 0,6 %, t. y. gerokai mažiau nei infliacija, o tai dar labiau apsunkina darbuotojų finansines problemas.

Šis darbo užmokesčio mažinimas yra ne tik ekonominė problema, bet ir vis didėjančios tendencijos, kai turtas vis dažniau paskirstomas iš darbuotojų kapitalo savininkams, atspindys, kaip rodo rekordinės dividendų išmokos. Tai paskatino VPOD profsąjungą rugsėjo 21 d. Berne surengti masinę mobilizaciją, reikalaujant sąžiningo darbo užmokesčio ir geresnių sąlygų darbuotojams visoje Šveicarijoje.

Dėl nuolatinės darbo užmokesčio stagnacijos ir didėjančių pragyvenimo išlaidų Šveicarijos darbuotojai yra pasirengę siekti esminių pokyčių didėjančios ekonominės nelygybės akivaizdoje.

Izraelis

Teismas sustabdė „Histadrut“ visuotinį streiką

2024 m. rugsėjo 2 d. Izraelio profesinių sąjungų konfederacija „Histadrut“, protestuodama prieš Izraelio vyriausybės ekonominę politiką ir vykstantį konfliktą Gazos ruože, surengė visuotinį streiką ir pareikalavo susitarimo dėl įkaitų. Dėl „Histadrut“ raginimo imtis veiksmų faktiškai buvo uždaryti pagrindiniai ekonomikos sektoriai, įskaitant oro uostus, transportą ir kitas svarbiausias paslaugas. Streiką palaikė ir kai kurie Izraelio darbdaviai. Streiko mastas sutrikdė kasdienį gyvenimą ir tapo reikšmingu protestu prieš vyriausybės politiką ir veiksmus. Izraelio vyriausybė greitai sureagavo ir pateikė skundą teismui, siekdama nutraukti streiką. Vėliau teisėjas priėmė sprendimą, kuriuo uždraudė tęsti akciją ir laikinai sustabdė masinę mobilizaciją.

Tarptautinė profesinių sąjungų konfederacija (ITUC) išreiškė paramą „Histadrut“ visuotiniam streikui, solidarizuodamasi su Izraelio darbo žmonėmis. ITUC pabrėžė darbuotojų teisių apsaugos svarbą ir išreiškė susirūpinimą dėl vyriausybės ekonominės politikos ir tebesitęsiančio konflikto Gazos ruože.

Portugalija

Vietos administracijos ir savivaldybių darbuotojai ketina protestuoti

Rugsėjo 20 d. Lisabonoje vietos administracijos ir savivaldybių įmonių darbuotojai ketina surengti nacionalinį protestą, toliau reikalaudami skubiai padidinti atlyginimus ir pripažinti jų profesiją. Akcija rengiama reaguojant į vyriausybės neveiklumą po to, kai 25 000 darbuotojų pateikė peticiją, kurioje reikalaujama geresnių darbo sąlygų ir teisingo atlygio.

Darbuotojai, iš kurių daugelis dėl darbo reikalavimų patiria fizinį ir emocinį išsekimą, yra labai svarbūs teikiant svarbiausias viešąsias paslaugas. Jų kova už kompensacijų už riziką ir sunkumus sistemą (SPI) reiškė reikšmingą pergalę, tačiau jos vis dar nepakanka. SPI taikoma tik daliai darbuotojų, neįtraukiant rizikos veiksnio, kuris vyrauja daugelyje pareigų.

Darbuotojai, remiami STAL, dabar deda daugiau pastangų, kad užtikrintų išsamesnę sistemą, kuria siekiama kompensuoti visiems darbuotojams, susiduriantiems su sudėtingomis ir rizikingomis sąlygomis.

Gilėjant ekonominei krizei, darbuotojai reikalauja nedelsiant padidinti darbo užmokestį, 2024 m. nustatyti 1 000 EUR minimalų darbo užmokestį, teisingą darbo užmokesčio lentelę ir geresnes išmokas, pavyzdžiui, 10,50 EUR maistpinigių. Jie taip pat reikalauja įvesti teisingesnę vertinimo sistemą. Kova vyksta ne tik dėl darbo užmokesčio, bet ir dėl viešųjų paslaugų apsaugos ir valstybės socialinių funkcijų užtikrinimo.

Nyderlandai

Vaistinių darbuotojų ultimatumas

Po to, kai darbdaviai, nepaisant nuolatinių pastangų, nepateikė tinkamo pasiūlymo, Nyderlandų vaistinių darbuotojai stiprina savo kovą dėl sąžiningos kolektyvinės sutarties. Darbuotojai ir profesinė sąjunga FNV iškėlė ultimatumą, parodydami, kad reikia imtis ryžtingesnių veiksmų, siekiant užtikrinti pagarbą ir įvertinimą už jų svarbų darbą.

Pagrindiniai vaistinių darbuotojų reikalavimai – gerokai padidinti darbo užmokestį, atsižvelgiant į jų darbo krūvį ir didėjančią infliaciją, taip pat pagerinti darbo sąlygas. Šios sąlygos apima teisingą kompensaciją už viršvalandžius, teisės aktais nustatyto pertraukų laiko laikymąsi ir automatinį darbo užmokesčio koregavimą atsižvelgiant į infliaciją. Be finansinių aspektų, darbuotojai reikalauja didesnio pripažinimo ir pagarbos jų svarbiam vaidmeniui sveikatos priežiūros sistemoje.

Nuo rugsėjo mėn. prasidės punktualumo akcijos, kurių metu vaistinių darbuotojai griežtai laikysis galiojančių kolektyvinės sutarties nuostatų, pavyzdžiui, nedirbti viršvalandžių be kompensacijos ir užtikrinti tinkamą pertraukų laiką. Šiais veiksmais siekiama daryti spaudimą ir iš karto nepradėti streikų, tačiau jei darbdaviai ir toliau bus nepalenkiami, planuojama juos išplėsti.

Komentarai išjungti.