Europos profesinių sąjungų jaunimas dalinosi įžvalgomis apie nuotolinio darbo iššūkius

Europos profesinių sąjungų jaunimas dalinosi įžvalgomis apie nuotolinio darbo iššūkius

Sausio 12 d. Europos viešųjų paslaugų profesinių sąjungų federacijos (EPSU) jaunimo tinklas surengė pirmąjį šių metų internetinį seminarą, kuriame daugiausia dėmesio buvo skiriama nuotoliniam darbui. Šis palyginti naujas darbo būdas tapo ypač svarbus pandemijos metu, kaip laikina priemonė, tačiau ilgainiui jis greičiausiai ir toliau vaidins svarbų vaidmenį darbo pasaulyje. 

Susitikime aptarti saugos ir sveikatos klausimai bei galimybės užkirsti kelią nelaimingiems atsitikimams darbe, jei darbo vieta yra namuose. Pasak dalyvių, ypač svarbu pritaikyti „darbo vietos“ apibrėžtį visoms vietoms, kuriose darbuotojas dirba savo darbdaviui. Be to, pažymėtas nuotolinio darbo vietos pritaikymo namuose patikrinimo vaidmuo naudojant vaizdo skambučius ir kitas technologines priemones.

Taip pat buvo paliesta belaidžių sekimo prietaisų ir internetinių kamerų naudojimo norint patikrinti bei įvertinti darbuotojus nuotoliniu būdu problematika. Šiuolaikinės technologijos leidžia sekti darbuotojų judėjimą, o tai kelia riziką patekti į distopinę nuolatinio stebėjimo darbo aplinką, kuri verčia jaustis nuolat sekamais, neturint asmeninės erdvės. Siekiant to išvengti profesinės sąjungos turėtų stiprinti savo derybines galias siekiant minėtiems pokyčiams pritaikyti kolektyvines sutartis.  

Vėliau seminaro dalyviai pasidalino informacija apie tai, kokių veiksmų imasi profesinės sąjungos skirtingose Europos šalyse spręsdamos įvairiausius klausimus, susijusius su darbuotojų teisėmis ir sveikata dirbant nuotoliniu būdu.

Diskusijoje  paaiškėjo, kad pagrindinis būdas tinkama linkme formuoti nuotolinio darbo aplinką yra kolektyvinės derybos. Taip pat labai svarbu atsižvelgti į kompetentingų institucijų patarimus bei gaires organizuojant nuotolinį darbą, pavyzdžiui, Europos saugos ir sveikatos darbe agentūros (EU-OSHA) parengtus praktinius patarimus, kaip nuotolinį darbą padaryti saugiu ir efektyviu.

Taip pat yra parengtos ir LR Valstybinės darbo inspekcijos rekomendacijos darbo vietoms COVID-19 pandemijos metu.

Apie saugią darbo vietą namuose linksmai – naujame Napo serijos filmuke.

Parengė Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija pagal EPSU informaciją

Komentarai išjungti.