Darbo užmokesčio padidėjimas neatspindi produktyvumo padidėjimo daugumoje ES valstybių
Daugelyje Europos Sąjungos valstybių produktyvumo lygis augo kur kas labiau nei atlyginimai*.
Nauji Europos profesinių sąjungų instituto (ETUI) skaičiavimai rodo, kad 2010-2019 m. net 15 ES šalių narių darbuotojų atlyginimai kilo lėčiau nei produktyvumas (remtasi Ameco duomenų baze).
Atlyginimų augimas atsiliko nuo produktyvumo didėjimo:
- 35 proc. Airijoje ** ,
- 17 proc. Kroatijoje,
- 11 proc. Ispanijoje,
- 9 proc. Graikijoje ir Kipre,
- 7 proc. Portugalijoje,
- 3 proc. Belgijoje, Nyderlanduose ir Suomijoje,
- 2 proc. Italijoje,
- 1 proc. Austrijoje, Danijoje, Prancūzijoje,
- 0,5 proc. Slovėnijoje,
- 0,2 proc. Maltoje.
„Sąžiningumas ir ekonomikos teorija reikalauja, kad atlyginimai didėtų atsižvelgiant į produktyvumo didėjimą“, – sakė Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinio sekretoriaus pavaduotoja Esther Lynch, „o dirbantys žmonės praranda turtingiesiems. „Įmonės daugiau moka akcininkams ir viršininkams savo darbuotojų sąskaita. „Tai yra perskirstymas neteisinga linkme: plėšia tuos, kurie yra apačioje ir viduryje, kad duotų tiems, kurie yra viršuje“.
„Europos Sąjunga turi imtis veiksmų remti stipresnes kolektyvines derybas. Kai darbuotojai gali derėtis dėl to, kad dalis jų produktyvumo padidėtų, padidėja vidutinis darbo užmokestis, o tai daro didesnę tikimybę, kad 60% vidutinio darbo užmokesčio sudaro minimalų atlyginimą, nuo kurio darbuotojai gali užsidirbti.
Pastabos
* Techniškai vadinamas „realia kompensacija vienam darbuotojui“ = darbo užmokestis, darbdavio socialinio draudimo įmokos ir išmokos vienam darbuotojui, o produktyvumas matuojamas kaip BVP vienam darbuotojui – abu yra koreguojami atsižvelgiant į infliaciją.
** Buvo keliami klausimai apie Airijos BVP duomenų vertę dėl daugelio didelių tarptautinių įmonių veiklos, nors darbo užmokestis beveik neabejotinai atsilieka nuo produktyvumo padidėjimo.